‘Empatiye Dönüş’e odaklanacak

08 Tem 2020

İKSV tarafından bu yıl 5.’si düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında farklı formatları bir araya getiren yeni yapısıyla 15 Ekim’de başlayacak

İ stanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 5.’si düzenlenecek olan İstanbul Tasarım Bienali, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında farklı formatları bir araya getiren yeni yapısıyla 15 Ekim’de başlayacak. Mariana Pestana’nın, Sumitra Upham ve Billie Muraben’le birlikte küratörlüğünü üstlendiği “Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım” başlıklı bienalde farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların projeleri sergi mekânlarında, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda ziyaretçilerle buluşacak. Koronavirüs salgınının küresel boyutlara ulaşmasıyla gündelik yaşamın kurallarının yeniden şekillenmesini göz önüne alan İstanbul Tasarım Bienali’nde etkileşim ve diyaloğun artırılması hedefleniyor.

3 eksende

Bienalde izleyiciler üç eksende bir araya gelen bir programla karşılanacak: Dijital ortamda yayımlanacak “Eleştirel Yemek Programı” adlı video serisi, Akdeniz havzasından projeleri Cihangir’deki ARK Kültür’de bir araya getirecek “Kara ve Deniz Kütüphanesi” programı ve bir arada yaşamayı yeniden ele alan projelerin Pera Müzesi’nin yanı sıra kentin farklı noktalarına uzanacağı “Yeni Yurttaşlık Ritüelleri” adlı müdahaleler dizisi. Daha önce eylül ayında başlayacağı duyurulan 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin sergileri 15 Kasım 2020’ye kadar Pera Müzesi ve ARK Kültür’de görülebilecek. İstanbul sokaklarına yayılacak müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileri ise sergiler kapandıktan sonra, 2021 yılı boyunca devam edecek.

İSTANBUL


Etiketler : İstanbul Tasarım Bienali, İKSV, koronavirüs,