150 hanelik köy 20 yıldır susuz

15 Eyl 2021

Bingöl’ün 150 hanelik Karawelîyan köyü, 20 yıldır içme suyu sorunu yaşıyor. Günde bir saat suyun aktığını belirten köylüler, artık sorunun çözülmesini istiyor

Bölge kentlerinde su sorunu her geçen gün artıyor. Bingöl’ün merkeze bağlı 150 hanelik Karawelîyan (Gökçekanat) köyü susuzluk çekiyor. Dört yanı dağlarla çevrili olan Karawelîyan, ismiyle özdeşleşen Karawelîyan Deresi’nde kuruldu. Köy nüfusu, son yıllarda büyükşehirlerde ve yurt dışında yaşayanların geri dönüşleri nedeniyle artıyor. Genellikle hayvancılıkla uğraşan köy halkı, su, yol ve çöp gibi sorunlar yaşıyor.

Yetkililer sessiz

Karawelîyan köyünün su ihtiyacının karşılandığı doğal kaynak suyunun kuruma noktasına geldiğini belirten köy halkı, günde sadece bir saat suyun aktığı ifade etti. Sorunun giderilmesi için her yıl yetkili kurumlara başvuru yaptıklarını belirten köylüler, yetkililerin soruna karşı sessiz kaldıklarını söyledi. 

20 yıldır aynı sorun

Yaklaşık 20 yıldır köyde su sorununun sürdüğünü, var olan suyun yeterli olmadığına dikkati çeken Sultan Çakabay, Bingöl’den gelen Devlet Su İşleri’nin (DSİ) ekiplerinin geçen sene köyde bir kez sondaj çalışması yaptığını anlatarak, “Su sorununu çözmeden gittiler, zaten suyu da çıkarmadılar. Devlet, bu köyün sorunlarıyla ilgilenmiyor” dedi. Günde sadece bir saat suyun aktığını vurgulayan Çakabay, su sorunu nedeniyle köylülerin ara ara birbiriyle tartıştıklarını ifade etti.

Susuzluk hastalığa neden oluyor

Yaşanan su sorununa karşı devletin hiçbir şekilde çözüm getirmediğini dile getiren Zarife Çakabay, susuzluk nedeniyle erkeklerin ve çocukların derede yıkandıklarını kaydetti. Çamaşır makinelerini dahi çalıştıramadıklarını vurgulayan Çakabay, bir saat verilen suyun da temiz olmadığını söyledi. Çakabay, “Çocuklarımız bazen hastalanıyor. Hastaneye götürdüğümüzde doktorlar sudan kaynaklandığını söylüyorlar. Buna bir çözümün bulunması şart. Bu sorun ne zamana kadar sürecek” diye sordu.

Çöpler bile toplanmıyor

Köyde sadece su sorununun olmadığını, aynı zamanda yol ve çöp sorununun da olduğunu sözlerine ekleyen Nur Çakmak, diğer köylere yapılan hizmetlerden farklı bir hizmet beklemediklerini dile getirdi.

Köy yolları “berbat” diyerek kendilerine hiçbir hizmetin yapılmadığının altını çizen Besriye Çakabay da “Kanalizasyon için açtığımız kuyular zaman zaman taşıyor. Sorunlar saymakla bitmiyor” dedi.

Baki Çiçek de su sıkıntısından dolayı “Bahçe için Bingöl’den iki ay oldu köye gelmişim. Bahçe kurudu, gitti” diye belirtti.

Köylüler çözüm istiyor

Köye gelen kaynak suyunun 7 kilometre uzakta olduğunu, dere suyunun kaynak suyuna karıştığının altını çizen Mehmet Çakabay ise şunları söyledi: “Hayvanların su içtiği yerden su geliyor. Ve o suyu hem hayvanlar hem de insanlar içiyor.  Sorunun çözümü için birçok kez başvuruda bulunduk ama gelen olmadı. Sorunumuz çok ama en acil yapılması gereken su sorunudur.”

Sadece 12 günde bir, 1 saat su veriliyor

Şırnak’ın Fındık beldesindeki su sıkıntısı yurttaşları bezdirdi. Su sorunu geçtiğimiz günlerde Meclis’e taşındığı halde AKP’li Fındık Belediyesi köy halkına 9 ila 12 günde sadece bir saat su veriyor. Halk ise sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Bingöl, Su kesintisi,