Zırhlı aracın ezdiği Pakize Hazar davası yeniden görülecek

22 Eyl 2018

Zırhlı araçla Pakize Hazar’ı ezerek ölümüne neden olan uzman çavuş hakkında verilen “iyi hal” indirimine yapılan itiraz, üst mahkeme tarafından kabul edildi, dava yeniden görülecek.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 14 Haziran 2017 tarihinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi üzerindeki PTT Şubesi’nin önünde 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek ölümüne neden olan kirpi tipi zırhlı aracın sürücüsü uzman çavuş S.K. hakkında açılan davada geçtiğimiz 6 Haziran’da karar çıkmıştı. Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılama sonucu sanık S.K.’ye “taksirle ölüme neden olma” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasında karara varılmıştı. Sanığın 5 yıl içinde herhangi bir suç işlememesi durumunda geriye bırakılan hükmün düşmesine karar verilmişti.

Mezopotamya Ajansı'ndan Lezgin Akdeniz'in haberine göre, Yerel mahkemenin verdiği bu karar üzerine Hazar ailesi ve avukatları, yasaya ve usule aykırı olduğu gerekçesiyle kararın kaldırılarak sanığın en üst sınırdan cezalandırılması için bir üst mahkeme olan Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu. 13 Haziran’da yapılan itiraz başvurusunu değerlendiren Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, “itiraz edenin sıfatı, maddi zararın giderilmemiş olduğunun anlaşıldığı” gerekçesiyle itirazı kabul etti. Mahkeme, yerel mahkemenin vermiş olduğu hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının kaldırılmasına ve dosyanın gereği için Lice Asliye Ceza Mahkemesi’ne iadesine karar verdi. Verilen bu karar doğrultusunda dava dosyası Lice Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülecek.

Dava hakkında

Pakize Hazar’ın (85) ölüm anına ilişkin davaya dosyasına giren güvenlik kamerası görüntülerinde, elinde baston bulunan Hazar, PTT şubesi önünde park halinde olan zırhlı aracın yanına yaklaştığı anda, araç bir anda hareket etmiş, çevredeki bir yurttaşın uyarısına rağmen durmayarak, Hazar'ın ölmesine neden olmuştu. Lice Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında zırhlı aracın sürücüsü Uzman Çavuş S.K., ifadesi alındıktan serbest bırakılmıştı.

Jandarmaya göre sanık S.K yüzde 100 'kusursuz'

Başsavcılık, sanık S.K. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediği iddiasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle tek paragraflık iddianame hazırlamıştı. Olayda tarafların kusurunun tespit edilerek rapor hazırlanması için Lice Cumhuriyet Başsavcılığı'nca görevlendirilen Lice Jandarma Komutanlığı’nın hazırladığı tutanakta, trafiğe kapalı caddede zırhlı aracı süren sanık Uzman Çavuş S.K, yüzde 100 “kusursuz” Pakize Hazar ise “dikkatsiz ve tedbirsiz olduğu” ileri sürülerek yüzde 100 ''kusurlu'' olarak gösterilmişti.

ATK, jandarmanın aksi yönde görüş bildirdi

Hazar Ailesi avukatı Serdar Yel, yaptığı itiraz üzerine rapor Ankara Adli Tıp Kurumu (ATK) Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderildi. ATK, olaya ilişkin hazırladığı kusur raporunda, Lice Jandarma Komutanlığı’nın aksine zırhlı araç şoförü S.K’yi yüzde 100 kusurlu buldu. Zırhlı aracın görüş alanını ve Pakize Hazar’ın geçtiği alanı inceleyen ATK, raporda Hazar’ın araç şoförü S.K’nin görüş alanına girdiğini ve caddenin trafiğe kapalı olduğuna dikkat çekerek, zırhlı araç sürücüsü S.K’nin yüzde 100 kusurlu olduğunu kaydetti.

Cezaya iyi hal indirimi

Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14 Şubat 2018 tarihinde başlayan davanın, kararın verildiği 6 Haziran’a kadar 3 duruşması yapıldı. Mahkeme, “taksirle ölüme neden olma” suçu nedeniyle sanık S.K.'ye alt sınırdan 2 yıl hapis cezasına çarptırarak ve sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini iyi hal nedeni kabul ederek, cezayı 1 yıl 8 aya indirmişti.

 


Etiketler : Diyarbakır Lice, Zırhlı araç, Pakize Hazar,