Yol haritası raporu hazır

26 May 2018

Suriye meselesinde anlaşamayan Washington ile Ankara yönetiminin sorunların çözümü için oluşturduğu çalışma grubu toplandı.

Dün Ankara’da yapılan toplantı 4 saat sürdü. Türk Dışişleri Bakanlığı’dan konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. “Tarafların Menbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri işbirliği için bir yol haritasının ana hatlarını belirlediği” bildirildi.

Çalışma grubunun hazırladığı rapor, 12 Haziran’da bir araya gelcek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya sunulacak. Ortak çalışma grubunun hazırladığı tavsiyeleri görüşmek üzere 4 Haziran’da bir araya gelmesi bekleniyor.

Minbiç, NATO müttefiki Türkiye ve ABD’nin arasında anlaşmazlığa neden olmuştu. Türkiye, ABD tarafından desteklenen, PYD/YPG’nin yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’nin Minbiç’ten çekilmesini talep etmiş, ancak ABD bu talebi reddetmişti. Minbiç konusunda taraflar arasındaki görüşmeler uzun zamandır devam ediyordu.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, önceki günkü Senato Dışilişkiler Komisyon’nun toplantısında, Minbiç konusuna vurgu yapmış Türkiye ile karşı karşıya gelme riskine işaret etmişti.

ANKARA


Etiketler :