‘Yoksul mahalleler için acil önlem'

26 Mar 2020

Aktivist Hacer Foggo, koronovirüse karşı yoksul mahallelerinde acil önlem alınmasını istedi. Gazetemize konuşan Foggo, ‘Bir taraftan sık sık el yıkayın deniliyor fakat suyu kesik olan insanlar, ellerini nasıl yıkayacak? Geçinimi nasıl sağlayacak’ diye sordu

Yadigar Aygün/ İstanbul

Tüm dünyaya yayılan koronovirüs, en çok yoksul ve ezilen kesimleri derinden etkiliyor. Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik krizden kaynaklı yurttaşlar en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmişti. Çin’in Wuhan kentinde 29 Aralık 2019 tarihinde aniden ortaya çıkan koronovirüs ile birlikte yoksul ve ezilen kesimlerin hayatları gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Dünyada ve Türkiye’de yetkililer sık sık el yıkayın diyor fakat pek çok yurttaş faturalarını ödeyemediği için suyu ve elektriği kesik bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor. Uzun yıllardır yoksul Roman mahallelerinde çalışan aktivist Hacer Foggo ile yoksul kesimlerin durumunu ve yaşadığı sıkıntıları konuştuk.

‘Suya erişemeyen insanlar var’

Aktivist Hacer Foggo, koronovirüsün yoksulluğu daha da derinleştirdiğinin altını çizerek, “O kadar çok insan artık ne yapacağını bilemez halde ki. Yoksul mahallelerde o kadar çok elektriği, suyu kesilen insan var ki. Bir taraftan sık sık el yıkayın deniliyor. Su kesik olunca insanlar elini nasıl yıkayacak? Elektriği kesilen bir kişi nasıl yiyeceklerini saklayacak, çamaşırını yıkayacak, nasıl haberleşecek? Evde kal deniliyor ama evsiz insanalar ne yapacak? Ekonomik kriz zaten çok derinleşmişti. İnsanlar yeterli beslenemiyordu. Virüs ile birlikte insanların yaşam koşulları daha kötüye gitti. Çiçekçiler, çiçek satamıyor. Hurdacılar hurda toplayamıyor. Günlük çalışarak geçimini sağlayan inşaat işçileri, kağıt toplayıcıları, seyyar satıcıları düşündüğümüz zaman bu insanlar evlerine günlük para götüremeyecekler. Böyle giderse gıdaya da erişemeyecekler. Kirasını ödeyemeyecekler, yetersiz beslenme de devam edecek. Bu sağlık sorunlarını beraberinde getirecek. Yoksul insanlar çalışmak zorunda, çalışmak. Çalışmak zorunda kalan insanlar sosyal mesafesini nasıl koruyacak?” dedi.

‘Acil önlemler alınmalı’

Tedbir ve önlem alınmazsa toplumun tüm kesimlerinin risk altında olduğunu vurgulayan Foggo, dezavantajlı grupların yaşam koşullarına dikkat çekti. Acilen önlem alınması gerektiğini söyleyen Foggo, “Bu salgın ne kadar sürecek, bilmiyoruz. Bir an önce yoksul mahallelerde suyu kesik olan yurttaşlara su götürülmesi gerekiyor. Bu mahallelerin acilen temizlenmesi ve ilaçlanması gerekiyor. Temizlik, gıda ürünleri gibi en temel ihtiyaçların sağlanması gerekiyor. Bu yardımlar düzenli olmak zorunda. Bu dönemde yurttaşlardan elektrik, su, doğalgaz gibi paraların alınmaması lazım. Yoksul mahallelerdeki çocukların oyuncak ihtiyacı var. Çocuklara oyuncak verilmelidir. Yalnız yaşayan yaşlı, engelli ve risk grubunda olan kişilere yardım edilmelidir. Özellikle mülteciler konusu çok önemli. Mülteciler kamplarda kalıyorlar. Kampta güvenli mesafelerini nasıl sağlayacak? Bu kampların temiz olması gerekiyor. Yetkililerin dezavantajlı kesimleri düşünmesi ve buna göre gerekli önlemleri acilen alması gerekiyor” diye konuştu.

‘Yoksullara sahip çıkmalıyız’

Dayanışma ağlarının kurulması gerektiğini belirten Foggo, herkesin yaşam hakkına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Foggo, “Yetkili kurumların, kaymakamların, muhtarların, sivil toplum örgütleri ile ortak bir dayanışma ağı kurularak yoksul mahallelerde ortak bir çalışma yapması lazım. Bu insanlar yaşamak zorundalar. Hepimizin yaşamı çok kutsal. Herkesin nasıl yaşama hakkı varsa yoksulların da yaşama hakkı var. Şimdi yoksullara sahip çıkma zamanı” dedi.


Etiketler : Hacer Foggo, Koronavirüs Türkiye,