Yıllardır kadınlar 'büyücü' diye katlediliyor

11 Haz 2021

Papua Yeni Gine'de yıllardır kadınlar "büyücülük yapmak" iddiasıyla katlediliyor. Mart ayından beri en az 5 kadın saldırıya uğradı biri katledildi. 2019 yılında da 6 çocuk, 10 kadın katledilmişti

Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte, Papua Yeni Gine'de kadınlar "büyücülük yapma" iddiasıyla katlediliyor. Verilere göre Mart ayından beri en az 5 kadın saldırıya uğradı, biri canlı yayında katledildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, temeli olmayan ‘büyü’ suçlamalarının ani bir ölüm veya hastalık sonrasında yapıldığını, özellikle salgın sürecinde saldırıların arttığını ve vakaların sayısı yükselirse daha da artabileceğini açıkladı.

Açıklamaya göre saldırıların hedefinde daha çok kadınlar var. 

Hayatını kaybeden kadının adı Mary Kopari. Kopari, mayıs ayında, bir gencin ölümünden sonra, “Büyü yaptı” denerek gencin ölümüne sebep vermekle suçlandı ve yaşadığı köyde yakılarak katledildi. Görüntüler TV’de yayınlandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, polisin saldırganların kimliğini bilmesine rağmen kimseyi tutuklamamasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Mart ayında ise 45 yaşındaki bir kadın 19 yaşındaki kızıyla, kocasını öldürmekle suçlandı, ölüm nedeni koronavirüs olan adamın akrabaları kadına fiziksel şiddet uyguladı. 

Örgütün Asya’dan sorumlu yöneticisi Stephanie McLennan şunları söyledi: “Papua Yeni Gine büyü iddiasıyla işlenen tüm suçları, yaralanmaları, ölümleri derhal inceletmeli. Artık caydırıcı önlem almanın zamanı. Durdurmak için çok az şey yapılıyor. Bu olayların altında özellikle sağlık alanıdaki bilgisizlik yatıyor. Büyüye inanma gibi yanlış düşüncelerle mücadele edilmeli. Toplum Covid-19’la ilgili daha ayrıntılı ve doğru bilgilendirilmeli. Ayrıca cinsiyet ayrımcılığı da çok büyük bir sorun. Kadınalrın şiddet eylemlerinin, saldırıların hedefi olduğu açık. Bunun da önüne geçilmesi şart.”

"Büyücü" denilerek saldırıya uğrayan kadınlardan biri.

2019'da çocuklar da katledildi

2019'da Papua Yeni Gine'nin Karida bölgesinde "büyücülük" iddiasıyla on kadın, 6 çocuk ve iki doğmamış bebek katledildi. 

PORT MORESBY


Etiketler : 'büyücü' iddiasıyla kadınlar katlediliyor, Papua Yeni Gine,