Yatağan kan ağlıyor

05 Eyl 2021

Yatağan’ı yaşanmaz bir yere dönüştüren Yatağan Termik Santrali aynı zamanda köyleri yerlerinden ediyor. Tarım arazilerini işgal ederek kötülüklerini sürdüren şirket, 42 bin zeytin ağacı diktiklerini iddia ediyor

Muğla, Ege Bölgesi içinde rantsal yağmaya uğrayan illerin başında yer alırken, termik santraller ve madenlerle çevrelenmiş durumda. Muğla coğrafyasının yüzde 56’sı maden sahaları olarak işaretlenip lisanslanarak ihalelere çıkarılırken, yaşanan orman yangınında 66 bin hektar yani 660 bin dönüm, daha iyi anlaşılabilmesi için belirtmek gerekirse 666 milyon metrekare içinde yaşayan ağaçlar küle dönerken milyonlarca canlı yanarak yaşamını yitirdi. Yanan ormanlık alanların yüzde 60’ının ise maden sahaları olması bir tesadüf olmadığını gösterirken, Akbelen Ormanları Yeni Köy- Kemer Köy termik santrallerinin kömür ihtiyacı için kesilmeye çalışılıyor.

Kömür madenciliği

Muğla yangınları içinde Yatağan ilçesi coğrafyası içinde 2 bin 12 hektar yani 2 milyon 12 bin metrekare ormanlık alan yandı. Yangınlarla maden sahalarının büyük oranda çakışıyor olması dikkat çekerken bu madenlerin içinde kömür madenciliği ise başı çekiyor. Bölgedeki 3 termik santral için gerekli olan kömüre en ucuz ve olabildiğince çabuk ulaşmaya çalışan şirketler hemen yanı başlarındaki ormanlık alanlara göz dikmiş durumda. Bunun en belirgin örneği ise Akbelen Ormanları’nı katlima uğratma girişimidir.

42 bin zeytin ağacı iddiası

Yatağan’da yanan 2 milyon metrekareyi aşkın alan içinde Yatağan Termik Santrali’nin kömür ihtiyacını karşılamasına yarayacak bir alan mı bunu henüz bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz şeyler de var. Bereket Enerji tarafından özelleştirme yoluyla alınan Yatağan Termik Santrali bölge halkını, doğasını ve tarımını adeta katleden bir özellik taşıyor. Mevcut kömür sahalarının kömür ihtiyacında yetersiz kalmaya başlaması sonucu zeytinlik alanları yok edip kömür sahası yapma girişimi halen sürerken, Yatağan Yeşil Yaşam Derneği şirkete karşı dava açtı. Davayı beklemeyen şirket bölgede kazılara başladı. Bir yandan zeytinlik alanları yok etmeye çalışan şirket diğer yandan TRT’ye sipariş haberler yaptırarak, maden sahası içine 42 bin zeytin ağacı diktiklerini ve 400 yıllık ağaçların olduğunu propaganda ederken, AKP’nin kesiyoruz ama misliyle dikiyoruz yaklaşımını hatırlatıyor.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Yatağan ilçesinde termik santralde kömür, Yatağan Termik Santrali, Yatağan,