Yaşananlar inkar ve imha politikalarıdır

21 Tem 2021

Açlık grevlerine dair, ‘Yürütülen politikaların hak, hukuk ve adaletle ilgisi yoktur, zulüm, inkar, imhadır’ diyen Mele Kazım Sertkaya, herkesi açlık grevleri etrafında kenetlenmeye davet etti.

İmralı tecridine karşı, 27 Kasım 2020’de cezaevlerinde başlatılan açlık grevi, 15’er gün gruplar halinde 238’inci gününde devam ediyor. Açlık grevleriyle birlikte cezaevlerinde artan hak ihlallerine dikkat çeken Mele Kazım Sertkaya, Kuran-ı Kerim’deki ayetlerde yeryüzünde yaşayan bütün insanların haklarının savunulduğunu söyledi. “İslam adalet anlamını taşır” diyen Sertkaya, yeryüzündeki tüm insanların yaşama, özgürlük ve eşitlik hakkı olduğunu dile getirdi. 

İnsanlığın katili

Cezaevlerinde yaşama koşulları ortadan kaldırıldığı için tutukluların mecburen açlık grevine girdiğini aktaran Sertkaya, “Bu da bir zulümdür, açlık ölümdür. Bugün halkımız üzerinde yürütülen politikaların hak, hukuk ve adaletle ile ilgisi yoktur. Sadece zulüm, inkar, imha ve yok etmedir. Eğer bir insan başka bir insanın yaşamının sonlanmasına neden olursa, yaşama hakkını engeller ve yok ederse, o kişi bütün insanlığın katili olur. Kim olursa olsun Allah’ın verdiği hakka herkes sahiptir” diye konuştu.

İnkar politikası 

Bir kişi doğduğu andan itibaren şeref, onur vicdanıyla yaşadığını sözlerine ekleyen Sertkaya, “Şeref bir insanın elindedir. Vicdanı göğsündedir. Onur ise insanın beynindedir. İnsanın başı bütün bedenine hükmeder. İnsana, hayvana ve doğaya yapılan zulümleri kabul edenlerin ne imanı, ne vicdanı ne de şerefi vardır. İmanları zayıf onlar ise bugün parayı alıp İslam’ı, adaleti bir kenara itmişler. İnsani hak ve hukuka sahip çıkılmıyor. Bugün Kürt halkı da bir millettir. Kendilerine ait toprakları var fakat kiracı gibi görülüyorlar. Allah’ın bize verdiği bir dil vardır. Yine Allah’ın kelamına göre kimse dili inkar edemez, lakin bugün dilimiz inkar ediliyor. Allah’ın bize verdiği temel haklarımız devlet tarafından inkar ediliyor” ifadelerini kullandı.

 Ömer Akın / Mersin-MA 


Etiketler : inkar,