Yaşam hakkı torbaya sığmaz

01 Kas 2020

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi isimli yeni torba yasanın Meclis’te görüşülmesi öncesinde ekoloji örgütleri yaptıkları açıklamalarla yasaya karşı çıktı

Enerji şirketlerine birtakım ayrıcalıklar öngören Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi isimli yeni torba yasanın Meclis’te görüşülmesi öncesinde ekoloji örgütleri yaptıkları açıklamalarla yasaya karşı çıktı.

Doğa talanın önüne geçin

Ankara’da Çankaya ilçesi Bayındır Sokak’ta bulunan Yeşil Sol Parti Genel Merkezi önünde yapılan açıklamaya ekoloji örgütleri temsilcilerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri katıldı. Açıklamada konuşan Polen Ekoloji Üyesi Onur Yılmaz, “5 Ekim tarihinde doğa talanının önünü vahşilik derecesinde açacak bir torba yasa teklifi AKP’li milletvekilleri tarafından Meclis gündemine sunuldu. Meclis ilgili Komisyonu’nda onaylanan ve önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeye açılacak torba yasa ile ekonomik büyüme adı altında ekolojik yıkım ve talan dayatılıyor” dedi. Yılmaz, torba yasanın Meclis Genel Kurulu’nda onaylanması durumunda olacakları şu şekilde sıraladı:

*Asgari ücretlilerden zorunlu gelir vergisi alınırken, yaşam hakkını ihlal eden bir avuç maden ve enerji şirketi çeşitli vergilerden muaf tutulacak.

* Maden ve enerji şirketleri, faaliyet gösterdikleri ruhsat alanları dışına taşıp ekosisteme geri dönülmez zararlar verebilecek.

* Köylülerin arazileri yok pahasına şirketlere devredilecek.

* Maden ve enerji şirketlerinin yatırım bölgelerinde yer alan araziler, tarım alanları ‘kamu yararı kararı’ olmaksızın istimlak edilerek bu şirketlere peşkeş çekilecek.

 * Gaz dağıtım şirketlerinin maliyetlerini düşürmek için, şebeke kurarken altyapıda yarattıkları tahribatın düzeltilmesi yerel yönetimlere yüklenecek.

* Havaya salınacak zehirli kimyasal atıklar geri dönülmez şekilde halk sağlığı sorunlarına neden olacak.

* Kanunda tüketicilere düşük maliyetli enerji sağlama sözü verilse de enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin hiçbir düzenleme yapılmamakla birlikte kayıp-kaçak bedellerinin hukuksuz bir şekilde tüketicilere yüklenmesine devam edilecek. Meclis’teki partilere seslenen Yılmaz, “Doğa katliamının, ekolojik felaketlerin, biyoçeşitlilik kaybının, iklim krizinin ve sömürünün önüne geçmek için torba yasayı geri çek. Çünkü doğada ahenkli bir şekilde varlıklarını sürdüren canlıların yaşam hakkı torba yasaya sığmaz” diye konuştu. Yılmaz, devamında şunları söyledi: “Biz ise enerji demokrasisini, sosyal adaleti ve doğanın haklarını gözeten ve uygulamaya geçiren politikaların bir an önce kanunlaştırılmasını talep ediyoruz. Doğayla uyumlu ve sağlıklı bir toplumsal yaşamın, ekolojik prensiplerle inşa edilebileceğini biliyoruz. Bunun için tek eksiğimiz toplumsal irademizin siyasetin gündemine yansıması. Gündelik hayatımızın her anında yüzleşmek zorunda kaldığımız Covid-19 krizinin doğanın tahrip edilmesinden kaynaklandığını biliyoruz. Bu nedenle hep birlikte sesleniyoruz, duyun bizi, duyun ve bizlerle birlikte haykırın. Yaşam hakkı torbaya sığmaz.”

Doğanın haklarını gözetin

Yasanın geri çekilmesini isteyen ekoloji örgütleri, İstanbul Kadıköy’deki Karaköy İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. Basın metnini ekoloji örgütleri adına Figen Küçüksezer okudu. Tüm dünyada ekolojik yıkımın ve ulusal-uluslararası şirketlerce gerçekleştirilen talanın giderek arttığı bir dönemin yaşandığını belirten Küçüksezer, son bir yılda Türkiye’nin dört bir yanında doğa katliamlarına devam edildiğini gözlemlediklerini ifade etti. Yasa teklifinin sadece özel sektör kurumlarının faaliyetlerini daha hızlı, kolay ve denetimlere takılmadan yapabilmelerini sağlamak amacını taşıdığına değinen Kücüksezer, “Biz ise enerji demokrasisini, sosyal adaleti ve doğanın haklarını gözeten ve uygulamaya geçiren politikaların bir an önce kanunlaştırılmasını talep ediyoruz. Enerji gereksinimi ve tüketimi sorgulanmadan, gerekliymiş gibi sunularak faaliyete sokulan HES’lerden geriye tükenmiş ormanlar, vadiler, köyler kaldı. Doğayla uyumlu ve sağlıklı bir toplumsal yaşamın, ekolojik prensiplerle inşa edilebileceğini biliyoruz. Bunun için tek eksiğimiz toplumsal irademizin siyasetin gündemine yansıması” şeklinde konuştu.

Korgan'dan seslendiler

Ordu Çevre Derneği, “Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin” Meclis’ten geri çekilmesi için Fatsa’da siyanürlü altın işlemeciliğinin yapıldığı bölgede ve HES yapımına karşı direnen Korgan Çiftlik Mahallesi’nde açıklama yaptı. Açıklamada yasanın geri çekilmesi istendi.

 

 

Kapitalizmin saldırısı

 

Munzur Özgür Aksın Meclisi, maden ve enerji şirketlerine sınırsız imtiyaz getirecek torba yasasına ilişkin Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Munzur Özgür Aksın Meclisi adına konuşan Hıdır Demir, Elektrik Piyasası Kanunu, Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu olmak üzere 7 kanunda değişikliğin öngörüldüğünü söyledi. Demir, “Bu yasa teklifi göstermektedir ki, sorun yalnızca çevreyle ilgili yıkım değil, kapitalizmin bir saldırısıdır. Bu nedenle yasa teklifinin geri çektirilmesi için emek, demokrasi mücadele güçleri ile ekoloji mücadelesi veren güçlerin birlikte hareket etmesi zorunluluktur” dedi. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ise bu torba yasalarının AKP’nin klasiği olduğunu söyledi. Her kanunun özgün olarak ele alınması gerektiğini dile getiren Özgüneş, birçok kanun torba yasası haline getirilerek toplumun kafasının karıştırıldığını ifade etti. Ormanların tahrip edildiğini, madenlerle doğayı tahrip ettiklerini vurgulayan Özgüneş, “Sularımızı, havamızı kirletiyorlar. Demokratik özgürlükçü, emeğe, kadının özgürlüğüne, ekolojik bir çevreye dayalı bir Türkiye’yi oluşturmak, hukuku yeniden tahsis etmek, meclisi daha demokratik hale getirmek için mücadeleden başka bir yolumuz yok” şeklinde konuştu.

Havamıza, suyumuza, toprağımıza dokunmayın

Giresun Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri torba yasanın iptalini istedi. Açıklamayı okuyan KESK Sözcüsü Gökhan Topal, yeni torba yasa teklifi ile 21 dağıtım şirketine, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) faydalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine avantaj sağlandığını belirterek bu yasanın onaylandığında oluşacak olumsuzlukları dile getirdi. Topal, “Bu yasa doğal sistemi talan edecek, Karadeniz derelerinde ekolojik yıkımlara ve sel felaketlerine neden olan HES’lerin sayısının daha da artmasına neden olacaktır. Ülkemizin her yerinde köylüleri ve halkı canından bezdiren, ekolojik yıkımlara yol açan, havayı, su kaynaklarını ve tarım alanlarını kirleten ve HES’ler, JES’ler ve RES’lere YEKDEM destekleri devam ettirilecektir” dedi. Tüm doğa talanlarına karşı coğrafyayı savunan halkların olacağını dile getiren Topal, “Doğa katliamının, ekolojik felaketlerin, biyoçeşitlilik kaybının, iklim krizinin ve sömürünün önüne geçmek için bizler mücadele etmeye devam edeceğiz. Havamıza, suyumuza, toprağımıza dokunmayın” şeklinde konuştu.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Ekoloji örgütleri, Torba Yasa, meclis,