Yangınlar yerleşim yerlerini sardı: Evler terk ediliyor

02 Ağu 2021

Türkiye’de 28 Temmuz’dan bu yana süren yangınlarda 8 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda yerleşim yeri boşaltıldı. Hala 3 kentte 7 ayrı bölgede yangınlar devam ediyor

Antalya'nın Manavgat, Gündoğmuş, Muğla'nın, Marmaris, Köyceğiz, Milas Seydikemer ilçelerinde orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor.

Armutalan Mahallesi’nde, 400 hane, alevlerin evlere yaklaşması nedeniyle tedbir amaçlı boşaltılıyor.

Manavgat, Gündoğmuş'ta da üç mahalle tahliye edilirken Ümütlü Mahallesi'ne giriş yasaklandı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Çökertme'ye yangının ulaştığını ve hiçbir hava desteğinin olmadığını duyurdu.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Gökpınar, Yukarı ve Aşağı Mazı mahalleleri ile Armutçuk mevkisinde devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları da sürüyor.

8 kişinin yaşamını yitirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı son bilgilendirmede, 28 Temmuz'dan bu yana süren yangınlarda 8 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 35 ilde 129 yangının 122’sinin kontrol altına alındığını açıkladı. 3 ilde ise 7 yangın devam ediyor.

Bakan Pakdemirli, dün yanan ormanlık alanları helikopterle inceledikten sonra Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binası'nda, son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Pakdemirli, 16 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 708 arazöz, 120 iş makinesi, 4 bin 800 personelle orman yangınlarıyla mücadele ettiklerini kaydetti

Marmaris'te yangın yayılıyor

Marmaris Hisarönü Mahallesi'ndeki yangın yayılmaya başladı. Kısa sürede büyüyen alevler yerleşim yerlerini tehdit ediyor.

Yanmaya devam eden Hisarönü'nde yurttaşlar TRT ekiplerini dün "Hisarönü kurtuldu" haberi yaptıkları için bölgeden kovdu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Yeniköy'de bir yangın başladığını, Gökpınar'da da bölüm bölüm yangınların devam ettiğini söyledi. Aşağı ve Yukarı Mazı bölgelerindeki yangınların kısmen kontrol altına alındığını belirten Aras, yangınların rüzgarla soğutma yapılamadan tekrar canlandığını söyledi.

Mazı ve Çökertme bölgesindeki tüm otel ve pansiyonlar ile bölgede yaşayanların güvenli bölgelere tahliye edildiğini söyleyen Ahmet Aras, "Yerel yönetimler olarak orman yangınlarını söndürme gücümüz yok. Tek ihtiyacımız yeterli hava desteği ile soğutma çalışması yapabilmek. Bazı bölgede sarp kayalıklar var, yetişemiyoruz. Karadan müdahale şansımız yok. Yapabileceğimiz tek şey meskun mahalleri korumak" dedi.

Hozat yanıyor

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Dereköy ve Gedikler köyleri kırsallarında 30 Temmuz’da çıkan orman yangını devam ediyor. Askeri operasyon sırasında helikopterden açılan ateş sonucu çıkan yangın, Ormanyalı, Boydaş ve Çakmaklı köyleri kırsalına yayıldı. Orman İşletme Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ekipleri ve itfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor. Ekipler, arazi koşulları nedeniyle yangını söndürmekte yetersiz kalıyor. Dersim merkezden yangına müdahale etmek için giden yurttaşlar ise valilik kararı gerekçesiyle asker ve polisler tarafından engellendi. 

Tunceli Valiliği, dün "kontrol altına alındı" açıklaması yaptığı yangına dair bugün de açıklama yaptı. Valilik, soğutma çalışmalarının devam ettiğini ileri sürdü. 

Denizli

Denizli Denizli Buldan'da başlayan orman yangını yerleşim yerlerine yaklaşırken, alevlerin büyüklüğü sebebiyle karadan yardım gitmesinin zorlaştığı belirtiliyor

Antalya'dan yardım çığlığı

Antalya'de günlerdir süren yangına havadan müdahale edilmediği için kontrol altına alınamıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, sanal medya hesabından paylaştığı videoyla yardım edilmesini istedi. 

Böcek paylaşımında şunları söyledi:

"Şu anda Gündoğmuş’tayız. Gördüğünüz gibi yangın şehre indi. N'olur buraya uçak gönderin, helikopter gönderin. Bütün yetkililere sesleniyorum. Yanıyor insanlar!”

Yunanistan'ın teklifine cevap yok

Türkiye'deki yangın felaketini yakından izleyen ülkelerin arasında bulunan Yunanistan, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Türkiye’de 28 Temmuz’dan bu yana olduğu gibi Yunanistan’da da orman yangınları sürerken, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkede çıkan yangınlara rağmen Türkiye'den talep geldiği anda Yunan itfaiye ve kurtarma birimlerinin yardıma gönderilmesi teklifinin halen geçerli olduğunu açıkladı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : orman yangın,