Yangını söndürmeye gittiler

28 May 2018

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya ve Bakan Şimşek, Erdoğan’ın ‘tekçi’ açıklamalarla döviz krizini ateşlediği yer olan Londra’da piyasayı soğutmaya gitti

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, finans çevrleri ile görüşmek için Londra’ya iki günlük bir ziyaret gerçekleştiriyor. Pazartesi ve Salı günü yapılacak olan görüşmeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere ziyaretinin ve bu ziyaretteki açıklamaların piyasalara yansımalarının halen değerlendirildiği döneme denk geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mayıs ortasında İngiltere’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg’e bir röportaj vermiş ve “düşük faizde ısrarcı olarak yeniden seçilmesi takdirinde ekonomi yönetiminde daha sıkı söz sahibi olacağını” söylemişti.

İnatlaşmayacağız mesajı

Öte yandan, Şimşek ve Çetinkaya, Londra ziyareti öncesi dün akşam İstanbul’da yatırımcılar ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Katılımcılar, güven tesisi amaçlayan söylemler ve para politikasında normalleşme ve sadeleşme mesajlarının toplantıda ön plana çıktığını belirtti. Bir bankacı, Reuters’a yaptığı açıklamada, Çetinkaya’nın toplantıda politika faizine dönüş sinyali verdiğini belirtti. Bankalar, şu an politika faizinden daha yüksek olan GLP üzerinden borçlanıyor.

Toplantıya katılan bankacılar Şimşek’in makro ve piyasa gelişmelerine ilişkin yorumlarında ise geçen hafta yaptığı açıklamalara oldukça yakın seyre dikkat çekti. Şimşek, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Londra ziyaretinde verilecek mesajlara ilişkin bir soru üzerine, “Türkiye piyasalarla inatlaşmayacak. Yatırımcıların tedirginliklerini anlıyoruz” demişti.

Bu arada, Merkez Bankası faizde sadeleştirme kararı alarak 1 haftalık vadeli repo ihale faiz oranı 16.50 olan politika faiz oranına eşitledi.

ANKARA


Etiketler :