Yandaş medya ne kur artışını ne de eylemleri gördü

24 Kas 2021

İktidar yanlısı medya ne kurdaki artışı ne de yurttaşların geçinemiyoruz çığlığını gördü, manşetlerine Erdoğan'ın 'erken seçim yok' sözlerini taşıdı

Döviz kurundaki yükseliş, TL’nin giderek değer kaybetmesi ve ekonomik krizin derinleşmesi üzerine halk dün birçok kentte sokaklara indi. Halkın sokağa inerek “AKP istifa”, “Hükümet istifa” sloganlarını görmezden gelen iktidar medyası, dövizdeki yükselişe de sayfalarında yer vermedi.

Ekonomik kriz görülmedi

Ekonomik krizi ve halkın tepkisini görmeyen Hüriyet Gazetesi, manşete Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Erken seçim yok” sözlerini taşıması dikkati çekti.

Sabah Gazetesi sür manşete “Asgari ücret zammı milyonların maaşını nasıl artıracak” başlığını atarken, ilk sayfada Erdoğan’ın “Erken seçim olmayacak” sözlerine ve iktidar ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Ekonomiye güvenimiz tam” sözlerine yer verdi.

Yeni Şafak, Milliyet, Türkgün gibi gazeteler de manşetine “Erken seçim yok” başlığı çekerek yaşanan krizi görmedi.

İktidar yanlısı bazı gazeteler de algı yaratacak başlıklarla ekonomik krizi iktidarın bakış açısıyla gördü. Türkiye Gazetesi, “Ekonomide büyük savaş”, Akit Gazetesi de “Asıl faiz artışları ülkeyi batırmış”, Aydınlık Gazetesi ise “Borçlanma ekonomisine son yatırım seferberliği” başlığını ilk sayfasına taşıdı.

Akşam Gazetesi de ilk sayfasında Erdoğan’ın “erken seçim yok” açıklamasını “Tuzakları Bozacağız” başlığıyla geniş yer verdi.

Muhalif medyada durum

Kimi gazeteler de Dolar’daki yükselişe dikkati çekerken, halkın tepkisine çok yer vermedi. Sözcü, “Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete” ve “Sorun faiz değil başımızdaki vaiz”, Cumhuriyet, “Halkı ateşe attılar bir de alay ediyorlar”, Karar, “Kabus günü Türk parası pula döndü”, Yeniçağ, “Onlar konuşuyor dolar coşuyor”, Milli Gazete, “10 günde yüzde 35 devalüasyon”, Yeni Asya, “Yangın büyüyor”, Birgün, “Giderek tüm memleketi yakıyor Türk Neron” başlığıyla manşete taşıdı.

Evrensel Gazetesi halkın protestolarını “Hükümet istifa sesleri yükseliyor” başlığıyla manşete taşıdı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Yandaş medya, medya, Gazete,