‘Vatansız’ Antalya Film Festivali’nde

16 Eyl 2021

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek filmler açıklandı. Filmler arasında Esra Yıldız’ın Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul üzerine ‘Vatansız’ adlı belgeseli de yer alıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 2 Ekim 2021’de açılacak olan 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilmek üzere bir seçici kurul tarafından belirlenen 31 filmin hangileri olduğu açıklandı.

Uzun Metraj Film Yarışması için 44 film arasından 10 film, Kısa Metraj Film Yarışması için 151 başvuru arasından 12 film ve Belgesel Film Yarışması için 49 başvuru arasından 9 film seçilmiş bulunuyor.

12 Eylül ve sonrası

Belgesel Film Yarışması’nda gösterilmeye değer bulunan 9 film arasında Esra Yıldız’ın Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul üzerine “Vatansız” adlı belgeseli de yer alıyor.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin sunumunda “Vatansız” belgeseli şöyle tanıtılıyor:

“Bu, 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası Türkiye’yi terketmek zorunda kalan ve 12 Eylül sonrasında Türk vatandaşlığından çıkarılan gazeteciler Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul Özgüden’in hikâyesidir. Belgesel, 1974’ten beri Brüksel’de yaşayan Özgüden’lerin, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin olmadığı bir dünya tasavvurlarını sürgünde yaşadıkları Brüksel’de, çok kültürlü eğitim merkezi Güneş Atölyeleri’nde (Ateliers du Soleil) sürdürmelerini anlatıyor.”

Belgeselin yönetmeni ve senaristi Esra Yıldız’ın tanıtımı ise şöyle: “İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünde lisans, Sanat Tarihi bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı, Berlin Humboldt Üniversitesi’nde ve EHESS’te doktora sonrası çalışmalarını sürdürdü. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Kısa röportajlarının yanı sıra, ilk uzun metraj belgeseli olan Sayfalar Arasında Bir Gölge: Sahaf Vahan (2010) ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiştir.”

Brüksel ve Türkiye’de çekildi

Belge taraması ve çekimleri Brüksel’de ve Türkiye’de yapılmış olan “Vatansız”ın görüntü yönetmenliğini Cevat Maskar ve Esra Yıldız, kurgusunu Adrian Hollmann, müziğini de Murat-Deniz Akgül gerçekleştirmiş.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’na, “Vatansız”la birlikte kabul edilen diğer belgeseller ise şunlar: Didem Şahin’in “Acı ve Tatlı”, Ebru Şeremetli’nin “An Kalır”, Aslı Akdağ’ın “Bekleyiş”, Ersen Çıra’nın “EDE” Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm”, Volkan Üce’nin “Her Şey Dahil”, Ümran Safter’in “Kapıyı Açık Bırak”, Mehmet Emre Battal’ın “Muhtaç” ve Tayfun Belet’in “Unkapanı: Bitmeyen Masal” adlı yapıtları.

Geçtiğimiz günlerde festivalin jüri başkanlığına Emin Alper’in seçildiği duyuruldu.

 KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler : Antalya Film Festivali,