Validebağ direniyor: Koru bizim geleceğimiz

16 Eki 2021

Üsküdar Belediyesi’nin talan projelerine karşı Validebağ’da yurttaşların direnişi sürüyor

İmara açılan Validebağ Korusu’nda yapımı planlanan projeler durdurulana kadar nöbetlerine devam edeceklerini belirten Validebağ Savunması’ndan kadınlar, “Koru bizim geleceğimiz. Herkesten koruya sahip çıkmalarını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

 AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ne, korunun ekolojik yapısının bozulacağı gerekçesiyle karşı çıkan Validebağlıların direnişi 119 gündür devam ediyor. Çeşitli engellemelere rağmen Validebağ Korusu’nu korumaktan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Validebağ Savunması’ndan Figen Küçüksezer ve Aysel Okan Hoşgit, projeler iptal edilene kadar nöbetlerinin devam edeceğini aktardı.İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 1999 yılından bu yana “sit alanı” olarak koruma altında tutulan Validebağ Korusu’nda yapılması planan projelere ilşkin, İstanbul 5’inci İdare Mahkemesi, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi tarafından verilen “yürütmeyi durdurma” kararına karşı yaptığı itirazı 28 Eylül’de kabul etti. Oy çokluğuyla alınan kararla birlikte Anadolu Yakası’nın en büyük ikinci yeşil alanı olan koruda hayata geçirilmek istenen projelerin önü açılırken, 21 Haziran’dan bu yana koruda nöbetlerini devam ettiren yurttaşlar, doğa talanına karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini bir kez daha dile getirdi.

Hayvanlar zarar gördü

Korunun, 129 kuş türü ve 31 kelebek türü ile kaplumbağalar, kertenkeleler, sürüngenler ve birçok otsu bitkiye ev sahipliği yaptığını söyleyen Validebağ Savunması’ndan Aysel Okan Hoşgit, “Temizlik ve yangın bahanesiyle 130 çim biçme makinası ile buraya saldırdılar. Birçok hayvan zarar gördü. Verdiğimiz mücadele sonucu o saldırıyı da durdurduk. Yaptıkları son saldırı da yollara kum dökmek oldu. Yıllardır burada mücadele veren havza insanıyım, ilk defa bu kadar acımasızca saldırıldığına şahit oluyorum” dedi. Projeler iptal edilene kadar korudan ayrılmayacaklarını belirten Hoşgit, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Koru bizim geleceğimiz. Herkesten koruya sahip çıkmalarını bekliyoruz.”

‘Kamu yararı’ deyip doğayı yok ediyorlar

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin 2018’den bu yana “Millet Bahçesi Projesi” gerçekleştirmeye çalıştığını ama her kesimden tepki gelmesi üzerine bu projenin ismini değiştirerek aynı projeye devam edildiğini söyleyen Figen Küçüksezer ise, buna karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı alındığını ancak kararın iki hafta önce iptal edildiğini ve ardından yurttaşların mücadelesi sonrası yeniden yürürlüğe konulduğunu hatırlarak, “İhaleye ve koruma amaçlı olan nazım imar planıyla ilgili durdurma kararı verildi. Hukuk bizim yanımızda ama sözde hukukçu olan Üsküdar Belediye Başkanı hukuk dışı işlemler yapıyor. Koru, kentin merkezinde olduğu için rant için önemli bir alan. Birinci derece sit alanı olduğu için koruma altında ranta açılması mümkün değil. Ekosistemi bozacak uygulama yapıldığında burası koruma altından çıkar, yapılanmaya izin çıkar” dedi.Torba yasalar ile koruma alanlarında yapılacak olan uygulamaların önünün açıldığını, “kamu yararı” kavramına da maden ruhsatlarının, doğa katliamlarının sığdırıldığını söyleyen Küçüksezer, Kapadokya’ya ve Munzur Vadisi’ne de maden arama ruhsatı verildiğini hatırlatarak, “Türkiye ormanlarında beş binden fazla işletme var. Ormanlarda okul, hastane, üniversite ve bol miktarda maden ocağı var ama orman yok. Bütün bunlar hep kamu yararı altında yapılıyor” ifadelerini kullandı. Küçüksezer, “Buraya destek bekliyoruz. Herkesin kendi şehrinde, köyünde, mahallesinde doğasına sahip çıkmasını istiyoruz. Çocuklarımıza böyle bir borcumuz olduğunu düşünüyoruz” diyerek yurttaşlara çağrıda bulundu.

‘Anlaşma kredisine göz diktiler’

Ülkenin dört bir yanında ağaç kıyımları ve doğa talanları devam ederken, 7 Ekim’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e sunulan ve onaylanan Paris Anlaşması’na da dikkat çeken Küçüksezer, Paris İklim Anlaşması ile İstanbul Sözleşmesi’nde aynı zihniyetin hakim olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sonlandırdı: ‘Canım istemediğinde ben çıkarım’ diyor. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede Cumhurbaşkanlığı kararı ile çıktı. Paris İklim Anlaşması’na bakışlarının da bundan farklı olduğunu düşünmüyorum. ‘Bize yükümlülük uygulanırsa yerine getirmeyiz ama yükümlülükleri yerine getirmemiz için vaat ettikleri kredileri de alırız’ diyorlar. Mantık bunun üzerinden yürüyor. Karbon emisyonlarını azaltmak için beş milyar dolarlık yardım söz konusu. İlgili bu paraya göz diktiler.”

İSTANBUL


Etiketler : Validebağ Korusu,