Validebağ direnişi sürüyor: Parka dökülen moloz temizlendi

21 Eyl 2021

Adı yolsuzluklarla anılan AKP’li Üsküdar Belediyesi, polis ve iş makineleriyle girdiği Validebağ Korusu’na, moloz ve kum döktü. Halkın koruda bekleyişi sürüyor

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ Korusu 1999’da “sit alanı” olarak ilan edilmesine rağmen AKP’li belediye daha önce hazırladığı “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon” projesini hayata geçirmek istiyor. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını tanımayan Üsküdar Belediyesi, sabah saatlerinde iş makinalarıyla parkta çalışma başlattı. Polis eşliğinde kamyon ve kepçelerle girilen koruya, moloz ve kum döküldü. Bunun üzerine Validebağ Gönülleri ve Validebağ Savunması gönüllüleri, koruyu korumak için destek çağrısında bulundu.

Arbede çıktı

Koruya kumu sermek isteyen ekipler ile gönüllüler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Gönüllüler, kum dolu kamyonları korunun içine girmesine engel oldu. Gönüllüler koru içinde, polis ve belediye ekipleri ise koru dışında bekleyişlerini sürdürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Ali Şeker’de koruya gelerek gönüllülere destek oldu.

Koruda açıklama yapan milletvekili Ali Şeker, sabah saatlerinde yapılan müdahaleyi hatırlatarak, “Polis eşliğinde parka girerek doğal yapısını bozma çabası içerisindeler. Koruma kurulundan karar almalar, mahkemelerin verdiği kararları tanımıyorlar. Burada yaşayanlar, ‘koru doğal bir ortam, buranın doğal yapısını bozmayın’ diyorlar. Doğal yaşamı korumak için yurttaşlar can siperane mücadele ediyorlar. Halkın ortak yaşam alanı, sadece halkın değil canlıların yaşam alanı. Yaşam alanının tahrip edilmemesi gerekiyor. Koruyu koruyan halkın yanındayız” diye konuştu.

Yurttaşların korudaki bekleyişleri sürerken, herkesi koruyu korumak için desteğe davet ediyorlar.

TMMOB'dan ziyaret

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri koruyu korumaya yönelik direnişe destek verdi. TMMOB üyesi Mücella Yapıcı, burada yaptığı konuşmada son süreçte alınan mahkeme kararlarına uyulmama durumunun arttığını söyledi. Yapıcı, “Bu durum, hukuka, insan haklarına meydan okumaktır. Bu gerçekten büyük bir suçtur. Onun için buradaki yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bütün yetkilileri ve ilgilileri bu konuda sorumluluk almaya ve artık suç işlememeye davet ediyorum. Burada yurttaşlar yıllardır bu koruyu yaşatıyorlar. Kendileri için yaşatmıyorlar. Tüm Türkiye için yapıyorlar” diye konuştu.

Dökülen kumlar temizlendi

Sabah saatlerinde polis eşliğinde döktüğü moloz ve kum yığını Validebağ Gönülleri ve Validebağ Savunması gönüllüleri,  tarafından toplandı. Getirilen el arabası ve poşetlerle toplanan kum çöp konteynırlarına boşaltıldı.

Ne olmuştu?

Validebağ Korusu 1999’da “sit alanı” ilan edilerek, koruma altına alınmıştı. Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi’nin yapımı kararı alan AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne karşı açılan davalarda “yürütmeyi durdurma” kararları çıktı.

Mahkemenin kararlarına rağmen iki hafta önce koruya giren Üsküdar Belediyesi, yol yapımı girişiminde bulundu. Belediye çalışanları yürüme yoluna kum dökmeye çalışmıştı. Halk ise koruya getirilen iş makinelerinin önüne yatarak, çalışmaları engellemişti.,

HABER MERKEZİ


Etiketler : Validebağ Korusu,