Uytun bebeğin failine 18 bin TL ceza

20 Eyl 2021

Cizre’de, 18 aylık Mehmet Uytun’un biber gazı tüfeğiyle ölümüne neden olan asker Hakan Alkan hakkında 11 yıl sonra verilen hapis cezası, 18 bin 200 TL’lik para cezasına çevrildi

Şırnak Cizre’de 2009’da evin balkonunda annesinin kucağındayken asker Hakan Alkan’ın attığı biber gazından yaşamını yitiren 18 aylık Mehmet Uytun’un ölümüyle ilgili davada ödül gibi ceza çıktı. Alkan’a "taksirle ölüme neden olmak" suçundan verilen 3 yıl hapis cezası, 18 bin 200 TL para cezasına çevrildi. 

Cizre Kaymakamlığının soruşturma izni vermemesi nedeniyle dava ancak 11 yıl sonra açılabildi. Soruşturma izni verilmemesi nedeniyle avukatların yaptıkları itirazlar ret edilirken Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı 14 Ocak 2013’te soruşturmaya dair takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararının ardından İHD avukatları aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruya AYM, 15 Aralık 2016’da ihlal kararı verdi. Bunun üzerine Başsavcılığın soruşturma izni istediği Cizre Kaymakamlığı, sanık asker hakkında yeterli delil olmadığı gerekçesiyle 4 Temmuz 2019’da bir kez daha soruşturma izni vermedi.  

Yıllar sonra soruşturma izni

Karara karşı avukatların itirazı üzerine Antep Bölge Adliyesi’nde bulunan İstinaf Mahkemesi 25 Temmuz 2019’da soruşturma izninin verilmesine hükmetti. Yeniden açılan soruşturma neticesinde sanık asker Hakan Alkan’a “taksirle ölüme neden olma” suçundan dava açıldı. Cizre 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada sanık asker Alkan, envanterde adı geçen silahın olduğunu ancak kapsülün kendi silahından çıkmadığını iddia etti. Karar duruşmasında da aynı savunmayı yapan Alkan’a mahkeme “taksirle ölüme neden olma” suçundan önce 3 yıl ceza verdi. Ancak indirimlerle önce 2 yıl 6 aya ve daha sonra da bu cezayı 18 bin 200 TL para cezasına çevirdi. 

Karara karşı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulunan dava avukatlarından Abdullah Zeytun ve Ercan Yılmaz’ın itiraz dilekçesinde sanık askerin cezasının para cezasına çevrilmesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi. Dilekçede silahın lazer nişangahlı olduğunu belirten avukatlar bu nedenle hedef seçilerek atış yapılmış olabileceğini ve sucun vasfının değişebileceğini ifade ederek, dosyanın ağır ceza mahkemesine yollanmasını ve yargılamanın burada devam ettirilmesi talebinde bulundular. 

Deliller imha edilmişti

Olayın gerçekleştiği saatten önce ve olay anında herhangi bir eylemin olmadığının tanık beyanlarıyla sabit olduğunun kaydedildiği dilekçede, Uytun’un ölümüne yol açan kapsülün Cizre Emanet Memurluğu tarafından imha edildiği anımsatılarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması talep edildi. 

Mahkeme hakiminin tavrının başından itibaren savunmanın hiçbir talebini kabul etmeme ve sanık beyanlarını esas alma şeklinde olduğu belirtilen dilekçede, bu nedenle ilgili hakim hakkında HSK’ye şikayet başvurusu yapıldığı ifade edildi. Dilekçede, yerel mahkeme kararının mağdurlar lehine bozulması, sanık hakkında “kasten veya olası kastla insan öldürme” suçundan ceza tesis edilmesine ya da bozulan dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesine karar verilmesi talep edildi.

DİYARBAKIR


Etiketler : uytun bebek,