Urfa Adliyesi önünde bir başka adalet talebi

20 Eyl 2021

Siverek’te İzol aşiretine bağlı silahlı bir grup tarafından evleri basılarak yakınları katledilen Serdar İzol, Urfa Adliyesi önüne gelerek adalet talep etti

Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi’nde, 15 Haziran 2019’da AKP eski milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşlerinin karıştığı silahlı baskında eşi Meral İzol, oğlu Musa Serhat İzol, ağabeyi Hakkı İzol ve ağabeyinin eşi Zozan İzol’u kaybeden Serdar İzol, adalet talebiyle ikinci kez Urfa Adliyesi önüne geldi.

İzol, 14 Eylül’de geldiği adliye binası önünde bir günlük nöbet tutmuştu.

Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar'ın 196 gündür ‘Adalet Nöbeti’ tuttuğu adliye önüne gelen İzol, ellerinde katliamda yaşamını yitiren yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. 

 Adliye önünde konuşan Serdar İzol, katliamın üzerinden iki yılı aşkın süre geçtiğini belirterek, “Yakınlarım devletin ruhsatlı silahı ile katledildiler. Yaralı kurtulan oğlum hala cezaevinde tutuluyor. Bizi katledenler duruşmalarda tek tek serbest bırakıldı. Biz sadece adalet istiyoruz. Bu katliam kameraların karşısında oldu. Öldürdükleri insanlara işkence yaptılar, vahşice bir katliam var ve bu katliamın emrini veren de eski milletvekili Zülfükar İzol’dur. Suç duyurusunda bulunduk, takipsizlik kararı verildi. Bir müfettiş gelip nasıl hem malımızı ve canımızı aldılar araştırmalı. Tek talebimiz adalet” dedi.

 Adalet sağlansın

Katliama dair açılan davanın 7’nci duruşmasının 5 Ekim’de Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceği bilgisini paylaşan İzol, adliye önünden “Oğlumun tutuksuz yargılanmasını istiyorum. Vicdan sahibi herkes sahip çıkmalı. Ben her gün buraya gelemiyorum. Haftada bir gün burada adalet talep edeceğim. Adalet sağlansın” diyerek seslendi.

 Ne olmuştu? 

 Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi’nde 15 Haziran 2019’da, İzol aşiretine bağlı silahlı bir grup aynı aşirete bağlı bir ailenin evine düzenledikleri saldırıda Zozan İzol, eşi Hakkı İzol ve Meral İzol ve oğlu Musa Serhat İzol’u öldürdü. Hayatını kaybeden Meral İzol’un oğulları Yusuf Rojhat İzol (15) ve Mehmet Metin İzol ve saldıran grupta olduğu iddia edilen Cihan İzol ise çıkan olayda yaralandı. 

 Saldırı sonrası olay yerinden kaçan şüpheliler, mahallenin yakınlarındaki Karakoyun mevkiinde karıştıkları trafik kazasında Rıdvan Buluş ve Serdar Delen’in ölümüne sebebiyet verdi. Olayın ardından Siverek Cumhuriyet Savcılığı tarafınca yürütülen soruşturma kapsamında Yusuf Rojhat İzol, Mehmet Metin İzol ve Cihan İzol tutuklandı. 

Kaynak:MA


Etiketler : Urfa Adliyesi, Dilan İzol, İzol, Yekbun İzol, Zülfikar İzol,