Umman Mekunu Kasırgası’na teslim

27 May 2018

Körfez ülkelerinden Umman’ın güneyindeki Zufar kenti sahillerinde cumadan beri etkili olan Mekunu Kasırgası nedeniyle biri 12 yaşında bir kız çocuğu olmak üzere iki kişi hayatını kaybetti. Kasırga nedeniyle sınır kapılarının kapatıldığı bildirildi.

Yetkililer, Mekunu Kasırgası’na eşlik eden şiddetli rüzgâr nedeniyle kız çocuğunun evin duvarına kafasını çarparak öldüğünü duyurdu. Zufar polisi, hayatını kaybeden diğer kişinin de, aracının kasırga nedeniyle vadiye sürüklenmesi sonucu yaşamını yitirdiğini bildirdi. Saatteki hızı 170 kilometreyi bulan kasırga nedeniyle şu ana kadar 3 kişi de yaralandı.

Polis ayrıca, bölge sakinlerini teyakkuzda olunması ve alçak bölgelerden uzak durulması konusunda uyardı.
Keza sahile yakın bölgelerdeki binlerce kişi de sığınaklara yönlendirildi. Kasırga bir süredir Yemen’in Sokotra Adası ile Mehra, Hadramut, Şebve, Ebyen ve Aden kentlerinde etkili oluyor. Kasırganın etkisi altında kalan Sokotra Adası “felaket bölgesi” ilan edilmişti. Diğer yandan Yemen’de kasırga nedeniyle ülkenin doğusundaki El-Mehra vilayetinde bulunan ve Umman’a açılan Sarfit Sınır Kapısı kapatıldı, çalışanlar da tahliye edildi.

MEKUNU


Etiketler :