Ülke yanıyor bütçe savaş ve saraya akıyor

03 Ağu 2021

Antalya, Muğla, Dersim, Aydın, Denizli ve Manisa'da yangınlar söndürülmüyor. Hükümet yangın söndürme uçağı olmadığı için eleştirilirken, uçak kiralanmamasına da tepki gösteriyor. Bütçe ise savaş ve saraya akıyor

Türkiye ve bölge gentlerinde devam eden yangınlar söndürülmüyor. Antalya Manavgat ve Muğla'da Marmaris, Milas ve Köyceğiz ilçelerindeki yangınlar devam ederken, Aydın, Denizli ve Manisa'da yeni yangınlar çıktı. Dersim'de çıkan yangına ise halkın müdahale etmesi engelleniyor. Yurttaşlar sanal medyadan duruma tepki gösteren videolar çekerken, hükümetin yangınları söndürme çalışmalarını eleştirdi. Aynı zamanda birçok oyuncu, çektikleri video ile hükümetin yangını söndürmek için çaba sarf etmediğine dikkat çekti. Oyuncu Emre Kınay'da paylaştığı videoda, "Her fırsatta halkın üstüne su sıkan TOMA'lar neden yangına müdahale için kullanılmıyor" diyerek tepki gösterdi.

Yangını söndürme yasağı!

Yine Dersim’in Hozat ilçesinde askeri operasyon sırasında 30 Temmuz’da başlayan yangın, 6 gündür devam ediyor. Yangına müdahale etmek için bölgeye gitmek isteyen siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerini engelleyen valilik, kentte ormanlara giriş çıkışları yasakladı. Valilik, Dersim merkez, Hozat, Ovacık, Pülümür, Nazımiye ve Mazgirt ilçelerinde bulunan ormanlık alanlara giriş çıkışları yangın gerekçesiyle bir ay süreyle yasaklandığını duyurdu.

Yazlık sarayın maliyeti 640 milyon TL!

2021 Yılı Yatırım Programı'na göre, Okluk Koyu'nda 130 futbol sahası büyüklüğündeki alanın yapılaşmaya açıldığı 300 odalı yazlık saray için bu yıl da Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 20 milyon TL’lik kaynak ayrıldı. Yapımı devam eden yazlık sarayın toplam maliyeti ise 640 milyon 500 bin TL olarak açıklandı.

İki yeni saray 740 milyon TL

2021 Yatırım Programı’na göre bu yıl Cumhurbaşkanlığı’nın yazlık-kışlık iki yeni sarayına, Ankara’daki sarayın bakımına ve yeni taşıtlara toplam 448 milyon 688 lira harcanacak. İlave iş çıkmazsa Marmaris’teki yazlık saray 640.5 milyon, Bitlis Ahlat’taki kışlık saray 99 milyon liraya mal olacak.

Saray'ın günlük harcaması 10 milyon!

2019 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın yıllık harcaması bir önceki yıla göre 4 kat artışla 3.6 milyar TL olurken, Cumhurbaşkanlığı’nın hesaplarını denetleyen Sayıştay “Tüm yönleriyle doğru ve güvenilir” demişti.

Erdoğan: Ay’a gidiyoruz

Ülkedeki yangınları söndüremeyen hükümet Ay'a çıkma derdinde. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, "Milli Uzay Programı'ndaki birincil ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmektir. İnşallah Ay'a gidiyoruz. Hazırlıklarına başladığımız Ay programıyla bu hedefi 2 aşamada tamamlamayı düşünüyoruz" ifadesini kullandı. Ay'a gitmenin maliyeti ise bilinmiyor.

S-400 sevdasına 3.75 milyar dolar ödendi

Yangın söndürme uçağı olmayan ve yangınları söndürmek için uçak kiralamayan hükümetin harcamalarını derledik. Türkiye’nin, 2.5 milyar dolara Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatının tamamlanmasına karşın, salgın gerekçe gösterilerek kurulumları yapılmadı. ABD ise S-400’lerin teslimatının ardından Türkiye’yi, üretim ortağı olduğu yeni nesil savaş uçağı F-35 programından çıkardı. Siyasi gerekçelerle kullanılamayan bu iki sistem de Türkiye’ye yaklaşık 3.75 milyar dolara mal oldu.

F-16'nın bir saati 250 Bin TL

Erdoğan, Afrin operasyonundan yola çıkıp, “Soğana patatese ümit bağlamışlardı geçen seçimde. Şimdi domatese bibere sarıldılar. Patatesçilere domatesçilere sesleniyorum bir tane merminin bedelini biliyor musun sen? “Gabar’a, Cudi’ye helikopterlerimiz buraya uçarken yapılan yatırımların ne olduğunu hesapladın mı sen? Bay Kemal bunları konuşmaktan vazgeç” demişti. Özellikle bölgede sürekli hareketli olan F-16 savaş uçağının bir saatlik uçuş maliyeti 250 Bin TL

Türkiye’nin 2021 savunma bütçesi 99 milyar lira

Türkiye ekonomisindeki krizin ana sebepleri arasında savaş harcamaları, ekonomik krize rağmen arttı. NATO tarafından yayımlanan verilerde Türkiye’nin 2021 yılında 99 milyar lira savunma harcaması gerçekleştireceği bilgisine yer verildi.

2021 yılı bütçesinde İçişleri Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Jandarma Genel Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na toplamda 148 milyar 471 milyon 798 bin TL ayrıldı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Ülke yanıyor, Yangın,