Uçan Süpürge festivali başladı

27 May 2021

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 24.’sü bugün başladı. Gösterime giren filmler hem çevrimiçi hem de açık hava sinemasında izleyicisiyle buluşacak

Uçan SüpürgeVakfıtarafından düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 24.’sü 27 Mayıs’ta başlıyor. Bu yıl “Araftan Çıkmak” temasıyla düzenlenen festivalde dünyanın dört bir yanında direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikayelerini anlatan yapımlar yer alacak. İki aşamalı olarak gerçekleştirilecek festivalin çevrimiçi gösterimleri 27 Mayıs 3 Haziran tarihlerinde izleyici ile buluşacak. Festival, 4-11Haziran tarihlerinde ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Cer Modern Açık Hava Sineması’ndaki gösterimlerle devam edecek.

20’ye yakın kurum destekliyor

Festival, Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 20’ye yakın kurumun desteğiyle gerçekleşecek. Ayrıca, Kendine Has, Cer Modern, Penti ve festival tanıtım kampanyasını üstlenen MGAjans da festivale katkıda bulunan kuruluşlar arasında.

FIPRESCI Ödülü yarışacaklar

Festivalde FIPRESCI Ödülü için yarışacak filmler “Her Biri Ayrı Renk” adlı bölümde hem çevrimiçi olarak hem de festival mekânlarında gösterilecek. FIPRESCI jürisinin değerlendireceği film ve yönetmenleri şöyle: “Samaher Alqadi Benim Bedenim, Amanda Kernell-Kış Tatili, Rubaiyat Hossain- Made in Bangladesh, Nisan Dağ-Bir Nefes Daha, Kaouther Ben Hania- Derisini Satan Adam, Bettina Oberli- Sen Ne Muhteşemsin Wanda, Marie Hélène Cousineau ve Madeline Ivalu-Asi Nehir, Restless River ve Icíar Bollaín Rosa’nın Düğünü, Anne Zohra Berrached Yardımcı Pilot, Rintu Thomes ile Sushmit Ghosh-Ateşle Yazmak, Malgorzata Szumowska ve Michal Englert’in sınırı- Bir Daha Asla Kar Yağmayacak, Chloé Mazlo Lübnan Semaları.” Festival kapsamında oluşan film seçkileri ise şöyle: “Kadınlar hafızası, Kadınların Amerikası, Kadınların tarihi, Kısa dalga.”

Yönetmenler izleyici ile buluşacak

Festival kapsamında, Lübnan Semaları’nın yönetmeni Chloé Mazlo ve Bir Nefes Daha’nın yönetmeni Nisan Dağ, açık havada yapılacak film gösterimi sonrasında izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.“Kadınların Tarihi” bölümünde gösterilecek belgesellerin yönetmenlerinden Ayça Damgacı, Tümay Göktepe, Nebiye Arı, Zeynep Dadak, Pınar Öğrenci ve Nihan Gider filmlerinin gösterimlerinden sonra seyircilerle buluşacaklar.

KÜLTÜR SERVİSİ

 


Etiketler : Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali,