TÜGVA’nın ‘paralel’ sızıntısı

13 Eki 2021

İktidarın düşüş ihtimali ifşa dalgası başlattı. Gazeteci Metin Cihan’ın ifşa ettiği TÜGVA’nın ‘paralel yapılanması’, ‘şahsa’ bağlı cemaat benzeri bir yapılanma kurulduğuna işaret ediyor

Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurduğu TÜGVA’nın kurumun devlet atamalarını düzenlediği, PÖH ve subaylık mülakatlarını ayarladığı, kiralarının AKP’li belediye ve valiliklerce ödendiği belgelerle sızdırıldı

Yeni paralel devlet tartışmalarını başlatan sızıntıda, TÜGVA’nın kritik noktalara referansla atama yaptığı, kendi içinde bu konuda 7 birimden oluşan bir oluşum kurduğu, son onay için ‘üst yapı’ya gönderildiği iddiası yer alıyor    

Atandığı belirtilen isimlerin bir kısmı gazeteciler tarafından teyit edildi. TÜGVA, kumpas demekle yetinirken, tek tek isim, nereye atanacağı, şubelerin kiralarının kimler tarafından ödendiği ve kadına taciz de sızıntıda yer alıyor.

Organize suç örgütü Sedat Peker’in ifşaları ile hız kazanan iktidarın suçlarına yönelik bilgi ve iddialara her gün yenisi ekleniyor. İktidarın düşme ihtimalinin güçlenmesi sonrası devlet içindeki bürokratik yapılar, ifşa sızıntılarını artırdı. 

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile ilgili sızan belgeler, vakfın geçmişteki Cemaat örgütlenmesine benzer şekilde, atamaları ve kadrolaşmaları düzenlediği iddialarını gündeme getirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan tarafından kurulan ve şu anda Enes Eminoğlu başkanlığında tümü de AKP’li bir kurul tarafından yönetilen TÜGVA, uzun süredir sırtını iktidara dayayarak Milli Eğitim Bakanlığı gibi devlet kurumlarıyla yaptığı protokoller, yurtlar ve okullarla tartışılıyordu. AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağlı Büyükada İskelesi’nin 10 yıllık kontratla 2 bin TL’ye TÜGVA’ya kiralanması tepki çekmiş, CHP’li İBB yönetimi mahkeme kararıyla iskeleyi tahliye etmek istediğinde de polis marifetiyle engellenmişti. Polise talimat veren Adalar Kaymakamı Musa Ayhan, Mardin’de kayyum atanmış ve yolsuzluklarla gündeme gelmişti.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Oh oh paralar örgüte gitmiyor” diyerek belediyelere atanan kayyumları savunurken, iktidarın kamu kaynaklarına ve belediyere “Oh oh gelsin paralar” diyerek çöktüğünü gösteriyor. 

TÜGVA’dan istifa eden bir isimden gelen...

Ortaya çıkan yeni belgeler ise TÜGVA ve benzeri kurumların devlet içindeki kadrolaşmada da etkili olduğunu ortaya çıkardı. Serbest çalışan gazeteci Metin Cihan, daha önce TÜGVA’da olan ama sonrasında istifa eden bir isimden gelen e-postayı sosyal medyadan paylaştı. Atanmak isteyen kişilerin TÜGVA ile iletişime geçip istediği kurumlara atanabildiğini iddia eden kişi, Cihan’a bu listeleri de attı. 

Atamaların sistemi

Söz konusu belgeleri Cihan’a gönderen kişi, mailinde TÜGVA’nın kullandığı ERP adındaki nüfus sistemine bağlı bir programın bulunduğunu belirterek şunları söyledi: 

“Bu adrese bağlı bir link olurdu o link bir seferlik gönderilir kişi atanmak istediği bilgileri buraya girerdi. Sonra bu liste Esad Erdoğan, Enes Eminoğlu, İsmail Emanet ve Faruk Duruş’un yaptığı değerlendirmenin ardından yukarıya gönderilirdi. Bu listelerden birçoğu atanırdı. Benim gönderdiğim sadece bir kısmıdır. Bu mailde bir kıza yapılan taciz yazışması da var. Şu anda bu işleri teşkilata bakan İbrahim Beşinci ve ekibi yürütüyor, illerden verileri toplayıp işlem yapıyorlar. İbrahim daha önce Bağcılar Belediyesi’nden maaş alıp işe gitmemesiyle gündem olmuştu. Vakıfta görev yapanların hepsi bir kurumda çalışıyor. Hepsini yazacağım.”

Atamalar ve referanslar

Belgeleri paylaşan Cihan paylaşımlarında şu sözlere yer verdi: “Din istismarına dayalı ordu, emniyet, yargı kadrolaşması başta olmak üzere, FETÖ diye anlatılan ne varsa, tamamı bunlarda da var. Üstelik kişilerin kaydı tutulmuş. Kimlik numaralarına kadar. Excel listesi aslında daha uzun. Görsel olarak paylaşabilmek için bir kısmını aldım.”

Cihan’ın paylaştığı belgelerden birinde bir çizelge halinde atanmak isteyen kişilerin isimleri, TC kimlikleri ve telefon numaraları yer alırken, atanmak istedikleri görevler, konuyla ilgili yapılan mülakatların yerleri gibi bütün ayrıntılar yer alırken, en sonda da kişiye referans olan kişiler ve onların örgüt içerisindeki konumları yer alıyor. Belgede, referans kişilerin neredeyse tamamı TÜGVA’nın çeşitli illerdeki temsilcileri ya da yöneticilerinden oluşuyor. Cihan’a bilgi veren kaynağın iddialarına göre, illerden gelen bu talepler üst yönetimdeki bazı kişilerin değerlendirmesinden sonra daha yukarıya iletiliyor.  

Yurtlara çökme listesi

Cihan’a iletilen belgelerdeki bir diğer iddia ise, çeşitli özel öğrenci yurtlarının TÜGVA ve diğer iktidar yanlısı örgütler tarafından paylaşıldığı. Cihan’ın “Çocukları cemaat yurduna alırsın, tornadan geçirirsin, sonra asker polis kadrolarına gönderirsin. Bilindik bir hikaye. Yeni sezon. TÜGVA versiyon” ibaresiyle paylaştığı tabloda, KADEM, TÜRGEV, ÖNDER, İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH), İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR gibi örgütlerin çeşitli yurtlardaki etkinlikleri gösteriliyor. Cihan, paylaştığı belge için de “Yurtlara çökmek için 7 oluşum toplantı yapıyor. Liste hazırlanıyor, talepler iletiliyor, sonra aralarında paylaşım yapılıyor. İlk listede 821, ikincide 285 bina var. Yani öğrenciler yurt bulamazken meğer mevcut binalar bunlara dağıtılmış” dedi. Bilindiği gibi haftalardır “barınamıyoruz” diyerek eylem yapan üniversiteli gençlerin taleplerinden biri cemaatlere verilen yurtların herkese açılmasıydı. 

TÜGVA  yalanladı ama...

Gazeteci Metin Cihan’ın paylaştığı belgeler konusunda önce TÜGVA, “Belge diyerek oluşturulmuş şeyler sonradan masa başında kurgulanmış kumpas belgeleridir. Bu yeni kumpas operasyonunda hedef sadece TÜGVA değildir milli ve manevi değerlere hizmet eden vakıf ve derneklerimiz hedeftedir” derken, TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu belgelerin doğru olduğunu itiraf etti: “Bir kere bu içerden belgeleri almış bu adam, sızdırmış, yedek yapmış ve ifşa ediyor." Buna karşın dün akşam Halk Tv’de bir programa katılan gazeteci İsmail Saymaz, “Ak parti içinden aldığım bilgi TÜGVA listelerinin doğru olduğu yönünde” derken, belgelerin aslında sadece Metin Cihan’a gitmediğini, gün içerisinde çeşitli gazetecilerin bu bilgileri alarak doğruluğunu araştırdıklarını ifade etti.  Birçok gazeteci, listede ismi yer alan kişilerin belirtilen konumlara atandıklarını ortaya çıkardı. Eski TÜGVA Van İl Temsilciliği yapan Tamer Özsoy da “Geçmişte TÜGVA’da yöneticilik yapmış biri olarak söylüyorum ne yazık ki hepsi doğru. Vatan millet Sakarya diyerek neler yapılıyor neler. Bu daha bir kısmı. Genel merkez de kurulan şirketten haberiniz var mı?” dedi.  

Metin Cihan ise gece geç vakitlerde TÜGVA’nın açıklamasına yanıt vererek, “Tügva ‘yalan’ demiş. Hiç şaşırmadım. ne diyebilirler ki? Gelen word ve excel dosyaları ekteki gibi. Ayrıca pdf ve görüntü dosyaları var. Sızdıran kişi, az önce, elindeki her şeyi göndermeye karar verdiğini söyledi. Bekliyorum. İkinci paralel devlet yapılanması deşifre oluyor” paylaşımı yaptı. 

Kiralar devletten ve belediyelerden!

Cihan’ın paylaştığı bir diğer belge de TÜGVA’ların illerdeki teşkilatlarının kiralarının hangi kaynaklardan ödendiğiyle ilgili. Söz konusu listedeki illerden bazılarında binaların vakfa ‘tahsis’ edildiği anlaşılırken, birçoğunda kiraların belediyeler tarafından ödendiği, bazı illerde ödemeleri valiliklerin, bazılarında ise üniversitelerin yaptığı görülüyor. 

İddialar Meclis’e taşındı

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, iddialara ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Antmen, “TÜGVA, yeni paralel devlet midir? FETÖ’den boşalan kadrolara TÜGVA mı yerleşmektedir?” diye sordu. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da “TBMM çatısı altında derhal bir komisyon kurularak araştırılması gerekiyor” dedi.

***

Havuz Basını panik içinde 

Belgeler yayınlanmadan önce de Metin Cihan hakkında bir linç kampanyası başlatan iktidar medyası, yine bilinen ‘FETÖ’ ve ‘PKK’ kartlarını açarak Cihan’a örgüt aramaya başladı. 

***

Yüksekova’da  tacizci başkan

Belgeler arasında AKP Yüksekova İlçe Başkanı Naci Bilici’nin iş arayan bir kadını taciz ettiği bir WhatsApp yazışması da yer alıyor. Bilici, belgenin yayınlanmasından sonra hızla sosyal medya hesaplarını kapattı.

***

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu doğruladı

 

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Başkanı Enes Eminoğlu, gazeteci Metin Cihan'ın Twitter hesabı üzerinden yayınladığı belgeler hakkında konuştu. Cüneyt Özdemir’in Youtube’daki canlı yayına katılan Eminoğlu, ifşa edilen belgeler arasında doğru belgelerin de olduğunu kabul etti. Eminoğlu "Bir kere içerden belgeleri almış bu adam, sızdırmış, yedek yapmış ve ifşa ediyor. Şu anda Metin Bey’in ifşa ettiği çalışmaların bizim çalışmalarımız olduğu iddia ediliyor. Kendisinin evrakta düzenlediği yerler var, doğru bilgiler de var. Sistemimizden alınmış. Yıllar sonra ifşa eden zihniyet, bunların taktiği ve uygulaması. Biz her konuda, her açıklamayı yaparız. Hiçbir konudan çekinmiyoruz. Türkiye bir hukuk devletidir. Hepsine biz varız diyoruz” diye konuştu. 

***

'Ciddi problemle karşı karşıyayız' 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise, TÜGVA iddialarına ilişkin, "Bu iddialar eskiden beri var. Maalesef FETÖ zamanında bu mantıkla çalışmalar zirveye çıkmıştı, sonunda başımıza ne kadar büyük bela açtığını görüyoruz. Varsa ki ihtimaldir, o zaman ciddi problemle karşı karşıyayız demektir. Bunun kabul edilmesi mümkün olmaz." sözleriyle cevap verdi.

TÜGVA nedir?

2013’te kurulan TÜGVA, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olması, il temsilciliği açılışlarının bizzat Bilal Erdoğan ve AKP temsilcilerinin katılımıyla yapılması ve AKP’li isimlerin katılımıyla etkinlikler düzenlemesi nedeniyle sık sık “AKP’nin gençlik yapılanması” olduğu ve “AKP’nin gençlik içinde örgütlenmesi amacıyla kurulduğu” eleştirilerinin hedefi oldu. Vakfın başkanlığını şu anda Enes Eminoğlu yapıyor. TÜGVA, kurulduktan 3 yıl sonra 17 Ekim 2016’da vergi muafiyeti imkanına kavuştu. TÜGVA, temel olarak faaliyetlerinin merkezine eğitimi koymuş durumda. Kurumun “partnerleri” arasında Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TİKA, Yurtdışı Türkler Başkanlığı yer alıyor.

Ayrıca Turkcell, THY, Türk Telekom, Halkbank, Ziraat Katılım Bankası ile SETA ve Turkuvaz Medya Grubu da sponsor olarak vakfı destekliyor. Bu örgütlere sunulan kamu desteğinin denetimi ise yapılamıyor.

Esadullah Timi böyle mi oluşturuldu?

Paylaşılan atama listelerinin en ilginci ise subaylık ve Polis Özel Harekat (PÖH) ile ilgili olanlar. Yine isim, soyad, TC no ve herkesin iletişim bilgilerinin yer aldığı listede, kişilerin hangi okullardan mezun olduğu da yazılı. Orduda ve poliste kadrolaşmanın boyutları üzerine oldukça önemli olan bu iddia, akıllara bölge illerinde sık sık adı duyulan Esadullah Timi gibi Polis Özel Harekat gruplarını getiriyor. Özellikle Diyarbakır’ın Sur, Bismil ve Silvan ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında “Esedullah Timi” imzası çeşitli yerlere yazılan üç hilal simgesi ve ‘Allah CC.’ yazısıyla pekiştirilen “Türk’ün gücünü göreceksiniz”, “Kanımız Aksa da Zafer İslamındır” gibi ırkçı ve ayrımcı sloganların altında sık sık görülüyordu. O günlerde HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, “Halk, Arapça konuşan, IŞİD görünümlü kişilerin operasyonda yer aldıklarını anlattı. Sakallı olduklarını, tekbir getirdiklerini ve devletin bilinen özel harekât timlerinden ya da güvenlik güçlerinden çok farklı olduğunu belirtti. Kadınlara, çocuklara silah doğrulttuklarını, erkekleri yüz üstü yere yatırarak, ayaklarına, ellerine, sırtlarına bastıklarını, ellerini arkadan kelepçelediklerini; anne, baba, çocukları ailenin tüm fertlerini gözaltına aldıklarını söylediler. Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Güvenlik Şube’den sorumlu emniyet müdür yardımcısı ve Kaymakam’a bunları anlattığımızda, ‘Bizlerin de sözü geçmiyor, kontrolümüzde olmayan güçler var’ demekle yetindiler” diye konuşmuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : TÜGVA,