TSK'de İdlib ve Serekaniye-Gire Spi generalleri istifa etti

20 Eyl 2021

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) sürpriz istifalar yaşandı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk "Askerimize hangi grubun saldırdığı bu yüzden açıklanmıyor. Devlet, bunların hangi yapıların iş birliği içinde olduğunu biliyor" diye yazdı

Gire Spi ve Serekaniye operasyonlarını yürüten generalin ve İdlib operasyonlarına bakan Hatay/Serinyol 8. Komando Tugay Komutanı generalin istifa ettiği öğrenildi.

TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) ittifakının "Barış Pınarı" adıyla operasyon yaptığı Serekaniye ve Gire Spi (Tel Abyad) Bölgesi Komutanlığı’ndan Tümgeneral Hakan Öztekin'in istifasını Genelkurmay Başkanlığı'na verdiği öğrenildi. 

Haber Sözcü gazetesinde yer aldı. İstifa eden diğer isim ise İdlib operasyonlarını yürüten Hatay-Serinyol'daki 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Akkurt oldu. Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Enis Koç'un da istifa ettiği kaydedildi.

Generallerin emeklilik dilekçesi verdiği kaydedildi.

Özel Kuvvetler Komutanı Ercan Çorbacı ve Metin Eştürk

Suriye harekat sahasında görev yapan Tuğgeneral Metin Eştürk Adana'ya atandıktan sonra istifa etmişti. Metin Eştürk Suriye'deki bir operasyonda yaralanmıştı.

Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Ercan Çorbacı da Ağustos 2019'da istifa etmişti. Tuğgeneral Ömer Faruk Bozdemir de istifa etmişti.

İdlib'de cihadist grup vurmuştu

Suriye'nin İdlib vilayetinde devriye gezen TSK birliği 11 Eylül 2021'de İdlib kentiyle Binniş ilçesi arasında saldırıya uğramıştı. 2 asker hayatını kaybetti. Yaralı bir asker de 12 Eylül'de yaşamını yitirdi. Saldırıyı Ebu Bekir Sıddık'ın Yardımcıları Seriyyesi adlı cihadist grup üstlendi. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da saldırıyı Ebu Bekir Sıddık'ın Yardımcıları Seriyyesi adlı grubun üstlendiğini duyurdu. Ancak AKP-MHP yönetimi ve Savunma Bakanlığı daha önceki saldırılarda olduğu gibi bu örgütün saldırısını da gizledi. 

Saldırının ardından Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın bölgedeki komutanlarla görüşmek için Suriye sınırına gitti. Akar'a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever de eşlik etti.

TSK, cihadist gruplar yerine Kürt kentlerini top atışları altına aldı. Akar Hatay'da yaptığı açıklamada "Haince, alçakça bir saldırı sonucu arkadaşlarımız şehit oldu. Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı, kalmayacak. Buradaki mücadele devam edecek"

Ebu Bekir Sıddık'ın Yardımcıları Seriyyesi daha önce de Türk askerlerine yönelik saldırıları üstlenmişti, bakanlık örgütün üstlenmesini gizlemişti. 

Bir günde onlarca asker öldürüldü

20 Şubat 2020'de İdlib'de 2 asker öldürülmüştü, 5 asker yaralanmıştı. 27 Şubat 2020'de hava bombardımanı sonucu İdlib'de 36 asker hayatını kaybetmişti. Rusya uçaklarının vurduğu yönünde basında haberler çıktı ancak AKP-MHP kimin vurduğu konusunu gizledi.

Öztürk: Askerimize hangi grubun saldırdığı açıklanmıyor

Sözcü gazetesinde "İstifa eden komutanlar ve şehitlerimiz" başlıklı yazı yazan Saygı Öztürk "Çoğunluğu İdlib bölgesinden, askerimize dönük saldırılar sonucu şehitlerimiz oluyor" dedi. Öztürk ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"Tabii yurt dışında, ülkemize karşı mücadele veren ve birlikte hareket eden terör örgütleri var. Askerimize hangi grubun saldırdığı bu yüzden açıklanmıyor. Devlet, bunların hangi yapıların iş birliği içinde olduğunu biliyor.

Suriye harekat sahasında görev yapan Tuğgeneral Metin Eştürk Adana'ya atandıktan sonra istifa etmişti. Tuğgeneral Metin Eştürk, Suriye harekat sahasında yaralanan komutandı. Tuğgeneral Ömer Faruk Bozdemir, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Ercan Çorbacı da istifa etmiş ve bu istifalar hayli konuşulmuştu. Şu günlerde, üç generalin de istifa dilekçesi verdiğini öğrendim. Ancak, dilekçe vermeleri onların ayrılacağı anlamına gelmesin. Genelkurmay bunu kabul etmeyebilir. Bu nedenle isimlerini de yazmıyorum. Kabul edilirse, isimlerini açıklarız."

Cihadistler saldırırken Hulusi Akar algı peşindeydi

İdlib'de 3 askerin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Savunma Bakanlığı 11 Eylül 2021'de yaptığı açıklamada kimin saldırdığını gizlerken, Kürt kentlerine top atışları yapılmıştı. Savunma Bakanlığı şunları kaydetmişti:

"İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde arama tarama faaliyeti sonrası intikal halinde olan bir unsurumuza yapılan saldırı sonucunda iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilmiştir. ​​Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz."

Savunma Bakanı Hulusi Akar da mesajında, "Kahraman silah arkadaşlarımız, 11 Eylül tarihinde şehit olmuşlardır. Kahraman şehitlerimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim" demişti.

12 Eylül 2021'de de İdlib'de yaralanan bir asker daha hayatını kaybetti. Savunma Bakanlığı bir kez daha farklı yön işaret edip algı oluşturmaya çalıştı. Savunma Bakanlığı açıklamasında şunlar kaydedildi: 

"İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde, 11 Eylül 2021 tarihinde terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen saldırı sonucunda ağır yaralanan Piyade Sözleşmeli Er Turgay Abacı, tedavi gördüğü Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz."

Askerleri yakan IŞİD'liler...

IŞİD, 22 Aralık 2016 gecesi askerler Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılarak infaz edildiğine dair 19 dakikalık bir videoyu sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Hükümet durumu gizlemişti.

İki askerin infazı için fetva verdiği iddia edilen IŞİD kadısı “Ebu Abdullah el Şami” kod adlı Jamal Abdul Rahman Alwi’nin tutuksuz yargılandığı ortaya çıkmıştı.

Türkiye'de tweet attığı için, Tv mikrofonlarına konuştuğu için, iktidarı eleştirdiği için evleri sabaha karşı basılıp gözaltına alınanlar, tutuklananlar olurken Alwi'nin "Delillerin toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, sanığın ailevi ve şahsi mazereti" gerekçesi gösterilerek 2 Mart 2021’de tahliye edildiği belirlenmişti. Alwi'nin Antep’e yerleşip bir kuşçu dükkânı açtığı belirlenmişti.  Bu durum ancak Eylül 2021'de basına yansıyınca 17 Eylül 2021'de Alwi gözaltına alındı.

Sefter Taş’ın babası, “İddialar doğruysa devlet bir IŞİD’liye değil oğluma sahip çıksın” dedi.

İnfaz Video kaydı üzerinde yapılan incelemelerde bazı infazcıların kimlikleri de belirlenmişti. Bu isimlerden bazılarının Talip Akkurt, Hasan Aydın ve Muhittin Büyükyangöz olduğu tespit edildi. Hasan Aydın'ın 2012 ve 2015 yıllarında olmak üzere iki kez gözaltına alındığı ve serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Adana polisinin düzenlediği operasyonda El Kaide üyeliğinden gözaltına alınıp serbest bırakılan Aydın, 2015'te ise kullandığı minibüsle Hatay'dan Suriye'ye geçmek isterken durdurulmuş, araçta askeri malzemeler ve insansız hava aracı ele geçirilmiş ve gözaltına alınmış, daha sonra çıkartıldığı mahkemece adli kontrol şartı ile serbest kalmıştı.

Ebu Hanzala vakası

Birkaç kez gözaltına alınıp bırakılan isimlerden biri de IŞİD Türkiye sorumlularından olduğu kaydedilen Ebu Hanzala idi. Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk da bir Ürdün’lü bir pilotun IŞİD tarafından yakılarak öldürülmesi konusunda “Bir insanın başlangıç olarak yakılması caiz değildir. Fakat kısas durumu söz konusu olursa, veya tenkil durumu; yani geriden gelenlere ibret olma durumu söz konusu olursa bu durumda caizdir” demişti.

 

İSTANBUL 


Etiketler : TSK, TSK'de istifalar, İdlib kenti, Hulusi akar,