Trump’tan gümrük tehdidi

26 May 2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘İstihdamımız ve zenginliğimiz bizi istismar eden ülkelere gidiyor’ açıklamasının ardından çelik ve alüminyumdan sonra mercek altına alınan ithal ürünlere otomobil de eklendi

Amerika’da çelik ve alimünyum ithalatından sonra otomobil ve parça ithalatı da mercek altına alınıyor. ABD’ye ithal edilen otomobillere uygulanan vergilerin yükseltilmesi için harekete geçti. Gümrük vergisinin yüzde 25’e çıkartılabileceği belirtiliyor.

Trump’ın talimatı üzerine, ABD hükümeti yurt dışında imal edilen otomobillere uygulanan ithalat vergisini incelemeye aldı. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, otomobil ithalatının ABD’nin “ulusal çıkarlarını etkileyip etkilemediğinin” araştırıldığı belirtildi. Trump aynı gerekçeyi çelik ve alüminyum ithalatında da kullanmıştı. Otomobil ve parça ithalatına uygulanan gümrük tarifelerinin değişmesi öncelikle ABD yönetiminin otomobil ithalatını değerlendirmeye aldığı Washington Post gazetesinin bir haberinde yer almıştı. Haberde ithalat vergisinin yüzde 25’e çıkarılması üzerinde durulduğu belirtilmekteydi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Beyaz Saray’ın planlarından Savunma Bakanı James Mattis’i de haberdar ettiği öğrenildi. İncelemenin birkaç ay sürebileceği belirtiliyor.

İthalat ve ulusal çıkarlar

Açıklamada, Ross’un “yurt dışından yapılan ithalatın on yıllardır Amerikan otomobil endüstrisine zarar verdiğine dair işaretlerin bulunduğuna” ve “otomobil ithalatının ülke ekonomisini zayıflatarak ABD’nin ulusal çıkarlarını da ilgilendirdiğine” dair sözlerine de yer verildi.

AB ve Almanya hedefte

Trump, “Onlar arabalarımızın (daha fazlasının) orada satmasını imkânsız hale getiriyorlar. Büyük ticari dengesizlik” diyerek, AB’yi hedef göstermişti. ABD’ye en çok Almanya’dan otomobil ihraç edildiği belirtiliyor.

Diz çökenlere ceza!

Amerikan Ulusal Futbol Federasyonu, ülkede uzun süredir tartışmaya neden olan ‘milli marş sırasında diz çökme’ meselesinde kararını verdi. Milli marş okunurken ayakta durulmasına karar verdi. Diz çöken oyuncuların takımlarına ise ceza verilecek. Ayakta durmak istemeyenlere soyunma odasında kalma seçeneğinin sunulduğu bildirildi. Diz çökme eylemi, ülkede polislerin silahsız Siyahileri vurması ve ölümlerine yol açması ile başlayan bir protestoydu.

Singapur’daki zirve ertelendi: Suçlu Kim?

İran’la yapılan Nükleer Anlaşma’yı tek taraflı iptal eden ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore mevkidaşı ile 12 Haziran’da planlanan görüşmeyi de erteledi. Trump, kararını bir mektup ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a iletti.
Mektubunda zirveyi talep eden tarafın Kuzey Kore olduğunu aktaran Trump, erteleme kararını ‘Kuzey Kore liderinin son açıklamalarında ABD’ye yönelik çok şiddetli öfke ve açık düşmanlık göstermesiyle’ gerekçelendirdi. “Uzun süredir planlanan görüşmenin, şu sıra, yapılmasının uygunsuz olacağını hissediyorum'” diyen Trump, “Bir gün sizinle görüşmeyi dört gözle bekliyorum” ifadelesini kullandı. Trump, Kim’e 3 ABD vatandaşını serbest bıraktığı için teşekkür etti. ‘Bu güzel jesti çok takdir ettiğini’ söyledi. Zirveyi erteleme kararı alan ABD Başkanı’nın, “Dünya ve bilhassa Kuzey Kore kalıcı barış ve zenginlik için büyük bir fırsatı kaçırdı” sözleri dikkat çekti.

WASHINGTON


Etiketler : Güncel,