TMMOB Kadın Komisyonu 7'nci Kurultayını yaptı

24 Eki 2021

TMMOB Kadın Komisyonu'nun 7'nci Kadın Kurultayı'nda, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, emek sömürüsü, yokluk ve yoksulluğun sistemleşmesine karşı mücadele vurgusu öne çıktı
 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kadın Komisyonu, 7’nci Kadın Kurultayı’nın İstanbul ayağını Büyükkent Şube binasında gerçekleştirdi. 8 oturum şeklinde planlanan kurultayın moderatörlüğünü TMMOB Mimar Odası Büyükkent Şubesi’nden Aysel Durgun yaptı.

  

Kurultayın açılışında konuşan moderatör Aysel Durgun, hayatı zorlaştıran pandemi sürecinin eşitsizliği de derinleştirdiği söyledi. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, emek sömürüsü, yokluk ve yoksulluğun sistemleştiğine vurgu yapan Durgun, bu durumun en çok kadınları etkilendiğini belirtti. Durgun, “Ekonomik krizin salgında daha da derinleşmesi nedeniyle en önce işinden edilenler ve güvencesiz çalışmaya zorlananlar kadınlar oldu" diye belirtti. 

Kadınlar sokakları terketmedi 

AKP iktidarının ekonomik ve siyasal krizin bedelini İstanbul Sözleşmesi’ni feshederek kadınlara ödetmeye çalıştığını söyleyen Durgun, "Kapanan meydanlara, parklara, kesilen ulaşıma, haksız ve keyfi gözaltılara, karakollardaki çıplak arama ve tacize, LGBTİ+ bireylere karşı ayrımcılığa karşı kadınlar sokakları terk etmedi" dedi. 

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan Dilek Yüksel, bütün kriz dönemlerinde olduğu gibi pandemi sürecinde de ilk işten çıkarılanların kadınlar olduğuna dikkati çekti. İstihdam alanlarında da ilk gözden kadınların çıkarıldığını söyleyen Yüksel, eril tahakküme karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. 

 

Kurultayın alt başlıkları

 

İç Mimarlar Odası Kadın Çalışma Grubu Temsilcisi İrem Gölay İzmitli Yıldırım, çalışmalarına dair bilgi verdi. Yıldırım, kurultaylarda, "Kadın Örgütlülüğü, Kadınların Eşitlik Mücadelesi, Uluslararası ve TCK Sözleşmeler, Pandemi Sürecinde Şiddet, Pandemi Süreci Ev İçindeki Dengeleri Nasıl Değiştirdi?, İstihdam ve Ücretlendirme Konusunda Cinsiyet Ayrımcılığı, Cinsiyetçi İş Tanımları, Genç Öğrenci Kadın Üyelerin Pandemi Sürecinde Yaşadıkları, İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, LGBTİ+ Bireylerle Dayanışma, Kadın Çalışmalarının Yerellerdeki Yansımaları, Meslek Odalarındaki Kazanımlar, İlham Veren Çalışmalar” başlıklarını işlediklerini aktardı. Pandemi sürecinin en çok kadınları ve dezavantajlı bireyleri etkilediğine işaret eden Yıldırım, "Ülkemizde de kadınlara, çocuklara, LGBTİ+ bireylere ve hayvanlara yönelik mobbing, psikolojik baskı, dayak, taciz, tecavüz ve cinayet gibi biçimlerde ortaya çıkan bir şiddet yaşanıyor. 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' demeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.   

 

Konuşmaların ardından forum yapıldı. Forumda, kadınlar yaşadıkları sorunlara ilişkin tartışma yürüttü. 

 

Kurultay, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kaynak:MA


Etiketler : Kadın Meclisi, TMMOB,