TJA: Erkek iktidarınız yıkılacak

20 Eyl 2021

TJA, İstanbul’da kadınlarla buluşma gerçekleştirdi. HDP Kadın Meclisi’nin ve çok sayıda kadının katıldığı buluşmaya coşku hakimdi. Kadınlar, ‘Özgürlük mücadelemizi yükselteceğiz’ dedi 

Tevgere Jinên Azad (TJA), “Kadın kırımına, ırkçılığa, savaşa ve tecride karşı özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla Sultangazi’deki Aşık Veysel Parkı’nda buluşma gerçekleştirdi. Buluşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri,  HDP milletvekilleri, Kadın Zamanı Derneği üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda kadın katıldı. 

JINNEWS’in haberine göre; “Em Li Dijî Qirkirina Jinan Ber Bi Azadîyê Ve Dimeşin” pankartının açıldığı parkın etrafı, buluşma öncesinde polisler tarafından ablukaya alındı.  

Basın açıklamasından önce söz alan TJA aktivisti Zekiye İlbasan, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması çağrısında bulundu.

 Zaman özgürlük zamanı

 Ardından, HDP İstanbul İl Eşbakanı Elif Bulut, “Yaşamı özgür ve barış içinde birlikte sürdürmek istiyoruz, kadınların talebi budur. Erkek egemen sistemin var olduğu bir süreç bu ve sonuçlarını görüyoruz, her taraf savaş içinde. Bu yıkımın altından kalkmak için mücadele ediyoruz, bu topraklara adil bir barışın gelmesi ve herkes için mücadele ediyoruz” dedi. Elif Bulut’un konuşması sırasında sık sık “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı.

Daha sonra konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ise parkta bir araya gelen tüm kadınları selamlayarak konuşmasına başladı. Yıllardır erkek egemen zihniyete karşı sokaklarda mücadele ettiklerini aktaran Güzel, “Katlediliyoruz, devletin zulmünü görüyoruz, cezaevine atılıyoruz, ancak bu zulme karşı geri adım atmıyoruz. İşgalci devlet bizi katledenlere ceza vermiyor. Kadınlardan korksunlar. Çünkü zaman özgürlük zamanıdır” diye konuştu.           

‘Mücadelenin öncüsü kadınlar’

Konuşmaların ardından basın metnini TJA aktivisti Eylem Sarıca okudu. Kendi çıkmazları ve krizlerini yaşayan kapitalizmin yükselen kadın mücadelesi karşısında sarsıldığını vurgulayan Sarıca, şu ifadelerde bulundu: “Ortadoğu’da yaratılan savaşın aktörü olan AKP-MHP ittifakı kadın düşmanı politikalarını üreterek yıkılmaya yüz tutmuş iktidarını korumaya çalışıyor. Biz kadınlar Rojava’da IŞİD’e, Afganistan’da Taliban’a, burada da erkek devlet iktidarına karşı özgürlük mücadelemizi yükselteceğiz. Demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir yaşamın sadece kadınlara değil, tüm topluma nefes aldıracağı gerçeği ile yeni yaşamın inşasında ve örgütlenmesinde öncü güç kadınlar olacaktır. Korkunun sesini duyanlara buradan bir kez daha sesleniyoruz, örgütlü birleşik kadın mücadelesi yeni yaşamı kuracak. Erkek iktidarınız yıkılacak. Kadınlar kazanacak. Halklar kazanacak.”

 İSTANBUL


Etiketler : TJA,