Temel: İttifaklara kapalı da değiliz, teşne de değiliz

26 Eyl 2021

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Tayip Temel, Cumhur İttifakı’nın da Millet İttifakı’nın da HDP’ye ihtiyacı olacağını belirterek, “HDP olarak, 2023 seçimlerine doğru giderken, ittifaklara kapalı da değiliz, teşne de değiliz. Demokrasi, adalet, siyasette şeffaflıktan yanayız" dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Kürt Sorunu' üzerine başlattığı tartışma bütün kesimler tarafından tartışılmaya devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) EşBaşkan Yardımcısı Tayyip Temel, Kürt sorunu üzerinden başlayan muhatap tartışmaları ve ittifak tartışmalarına dair Cumhuriyet Gazetesi’ne konuştu. AKP-MHP’nin 'tek adam rejimini' sürdürmek istediğini belirten Temel, “Bunun için de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yollarına bir süre daha devam etmek istiyorlar. Erdoğan’ın karşısında muhalefetin üzerinde uzlaştığı bir isim var mı yok mu henüz bize gelen bir bilgi yok. Biz de Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecini kamuoyuna yansıyanlar kadarıyla biliyoruz. CHP ve İYİ Parti’nin kendi kurulları var, değerlendiriyorlar. Ancak biz, bu konudaki düşüncemizi yarın açıklayacağız. Bizim bu konuya bakışımız farklı. Ancak son gelişmeler de gösterdi ki HDP şu an Türkiye’nin siyasi dengelerinde güçlü bir pozisyona ulaştı” dedi.

'Demokrasi, adalet, siyasette şeffaflıktan yanayız' 

Temel, şu değerlendirmede bulundu: “HDP kesinlikle şuna ikna: Şu an Türkiye’nin sorunlarını çözmek bir yana toplumun demokratik bütün değerlerini askıya almış bir rejim gerçeği var. Demokrasinin, adaletin, şeffaflığın askıya alındığı bu süreçte parlamenter rejime dönmek de çözüm değil. Biz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ‘ölümü gördük.’ Bu ‘tek adam rejimi’ bize ölümü gösterdi. Parlamenter sistemde de Türkiye’nin demokrasi, adalet, şeffaflık, Kürt sorunu gibi sorunları vardı. Bu sorunlar parlamenter sistemde de aşılabilen sorunlar değildi. O nedenle ‘ölümü gösterip, sıtmaya razı olun’ denilmemeli. Onun için de rejim tartışmaları elbette parlamentonun rol üstlenmesiyle çözülür. Sorunlar, rejimin demokratikleşmesiyle, bir değişime tabi tutulmasıyla mümkün olur. Eski sınırlara çekilmiş bir Türkiye de sorunların çözümünü sağlamaz. HDP olarak, 2023 seçimlerine doğru giderken, ittifaklara kapalı da değiliz, teşne de değiliz. Demokrasi, adalet, siyasette şeffaflıktan yanayız.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,