Tek bir geri adım atmayız

24 Ağu 2020

Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin 5 madde açıklayarak, herkesin bu maddelere destek vermesi gerektiğini söyledi. Platform ayrıca, sözleşmenin tek bir maddesinden dahi vazgeçmeyeceklerini vurguladı


312 kadın, LGBTİ+ örgütü ve 150’den fazla kurum ve kuruluşun destek sunduğu Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili açıklama yaptı. EŞİK, hazırladıkları yol haritalarına, sürdürülen tartışmalara ilişkin ortak sözlerini tüm kamuoyunun ve yetkililerin bilgisine sundukları 5 madde açıkladı. Jinnews’in haberinde; İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline, sözleşmenin içeriğinin değiştirilmesine, uygulanmasının önüne geçilmesine yönelik süren tartışmalara en başından itibaren çok çeşitli yöntemlerle, yanıt verdiklerini söyleyen EŞİK, taleplerini tüm başvuru yollarını kullanarak ilettiklerini ifade etti.

CİMER cevap vermedi

EŞİK, “Basın açıklamalarından, sosyal medya kampanyalarına; tüm siyasi partilere ve tüm karar mercilerine taleplerimizi sunduk. Sözleşmenin içeriğini kamuoyuyla paylaşan bilgilendirme dosyaları, görseller hazırlamaya; kent kent, ilçe ilçe, mahalle mahalle sokak eylemlerinden kadın buluşmaları yapmaya kadar pek çok yöntemle İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için hayati önemine dikkat çektik ve uygulanmasını talep ettik. İktidar partisine mensup parlamento üyeleri ve ilgili bakanlıklardan hiçbir kişi ve kurumun kadın hareketi temsilcileriyle görüşmeye açık olmadığını, hatta tüm başvuruları teker teker yanıtladığı iddia edilen Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), İstanbul Sözleşmesi’nin ayrımsız ve etkin uygulanması talebini içeren beş yüzden fazla kadının başvurusuna henüz cevap vermedi. İktidar partisi adına ‘her görüşe açık olunduğu’ beyanlarının bu çerçevede gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerinde bulundu.

‘Bir an bile durmayacağız’

Taleplerinin yalnızca İstanbul Sözleşmesi’ne dokunulmaması olmadığını, sözleşmenin tüm gereklerinin de acilen yerine getirilmesi için eylem planı açıklanması gerektiğini dile getiren Platform, hükümetten yerine getirilmesini istedikleri 5 talebi açıkladı. Platform, açıklamayı şu ifadelerle sonlandırdı: “Biz eşit ve özgür olduğumuz, baskı, şiddet ve ayrımcılığa uğramadığımız, huzurla ve umutla dolu bir hayat yaşamak istiyoruz. Böyle bir hayatı hak ediyoruz! Tüm kadınları ve LGBTİ+’ları İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya, 5 acil talebimiz gereği yerine getirilene, bu taleplerimiz hayatlarımızın olağan gerçekleri haline gelinceye kadar bir an bile durmadan, bir tek geri adım atmadan hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

İSTANBUL


Etiketler : İstanbul Sözleşmesi,