Taliban’la maden yağması başlıyor!

21 Ağu 2021

Afganistan demir, bakır ve altının yanı sıra, dünyanın en büyük lityum rezervlerinden birine sahip. ABD sonrası iktidara oturmaya çalışan Taliban’a Türkiye dahil birçok ülkenin ilgisi ise madenlerden kaynaklı

Taliban’ın Afganistan’a hakim olma sürecine destek ABD ve Türkiye dahil birçok ülkeden gelirken, Taliban’la el sıkışma hazırlıkları yapılıyor. Bu hazırlıkların nedeni olarak çatışmalı süreci sonlandırmak açısından desteğin verileceği iddia edilirken, arka planında Taliban’ın hakimiyeti altında yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin sömürüsünde kolaylık elde edilerek ortaklık kurma arzusu yatıyor. Afganistan’da yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde işlenmemiş maden dünya maden tekelleri ile Türkiyeli maden şirketlerini heyecanlandırıyor.

Türkiye’nin rolü kolaylaştırıcılık

Milyonlarca Afgan’ın göç etmek zorunda kalması, kalan yüz binlerce insanın yaşamının tehlike altında bulunması kapitalist ülkeleri ilgilendirmezken, Taliban’a ilgi ‘iklim değişikliğiyle mücadelede büyük önem taşıdığı’ iddialarıyla lityum ve diğer madenlere çökme planı işliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), iklim kriziyle baş edebilmesi için lityum, bakır, nikel, kobalt ve nadir toprak elementlerinin küresel arzının hızla artması gerektiğine dikkat çekerken, 21. yüzyılın kapitalist ekonomisinin de vazgeçilmez olduğunu belirtmesi demagojik bir yağmanın habercisiydi. Afganistan’da ABD’nin rahat biçimde madenleri toplama olanağını geliştirememiş olmasına paralel gelişen yeni süreçte Türkiye’ye biçilen görev Taliban’la el sıkışıp maden yağmasında kolaylaştırıcı rolü verildiği anlaşılıyor.

‘Türkiye’ye ihtiyacımız var’

Afganistan’da bugüne kadar maden işletmeleri için yaşanan güvenlik sorunları, altyapı yetersizliği (enerji, yol vb.) sorunlarının Türkiye eliyle çözümü gündemde bulunuyor. Taliban’ın 1994 yılındaki kurucularından olan ve halen Taliban sözcülüğü yapan Suheyl Şahin’in geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, “Tüm altyapımız çöktü. Biz Afganistan’ı yeniden ve her alanda imar edeceğiz. Bu konuda da en fazla Türkiye’ye ihtiyacımız var” sözleri gelişmelere ışık tutuyordu. Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Orta Asya Direktörü Mosin Khan, Afganistan’ın maden gelirinin ancak yıllık 1 milyar dolar düzeyinde olduğunu ifade ederken, bunun azlığına dikkat çekerek Afganistan’a ilginin ne kadar önemli olduğunu vurguluyordu.

Madenciler heyecanlı

Bu gelirin yüzde 30 ila 40’ının yolsuzluğa gittiğinin tahmin edildiğini belirten Khan’a göre, devlet otoritesinin zayıf olduğu birçok ülkede olduğu gibi Afganistan’da da doğal kaynaklar halka ve yerel ekonomiye yeterince fayda sağlamıyor. Bazı ‘uzmanlar’ Afganistan’daki rezervlerin devlet destekli projeler için bir fırsat olabileceğine işaret ederken, Çin’in önemli bir ‘yeşil enerji’ iddialarıyla başladığı programda, Afganistan’daki lityum ve nadir toprak elementleri, nadir toprak elementleri madenciliği için Çin’le hafta başında Taliban ile iletişim içinde olduğu açıklanmıştı. Taliban gibi gerici yapıların insanlar üzerinde uyguladığı katliamların yanında doğa katliamını en ileriden ve sınırsız boyutlarda sürdüreceği ortadayken Türkiye’nin ABD çıkarları üzerinden havuz maden şirketlerine alan açma çalışması Türkiye’deki maden şirketlerini harekete geçirmiş durumda.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : ABD Taliban Anlaşması, Taliban,