Taliban kadın voleybolcuyu öldürdü

23 Eyl 2021

Taliban'ın, Afganistan kadın milli voleybol takımının bir oyuncusunu geçen ay öldürdüğü belirtildi. Takımın diğer oyuncularının tehdit edildiği ve Taliban'dan saklandığı belirtiliyor

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, kadın kazanımlarını hedef almaya devam ediyor. Taliban’ın geçtiğimiz ay Afganistan kadın voleybol takımının bir oyuncusunu katlettiği belirtildi. Takımın diğer oyuncularının ise korktukları için saklandığı ifade ediliyor. 

‘Katliamın tekrarlanmasını istemiyoruz’

BBC News’a konuşan iki eski kadın milli takım oyuncusu, 30 kadın voleybolcunun Afganistan’dan çıkmak istediğini, bazılarının yerlerinin bulunmaması için eyaletler arasında yer değiştirdiğini kaydetti. Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle beraber İngiltere’ye yerleşen Zehra Fayazi, Afganistan kadın milli voleybol takımında yedi yıl oynadı. BBC ile söyleşisinde bir oyuncunun katledildiğini ifade eden Zehra, ayrıntıları henüz bilmediğini ifade ederek, “Bunun diğer oyuncularımız için de tekrarlanmasını istemiyoruz” dedi. 

Spor ekipmanlarını yaktılar

Zehra, diğer kadın oyuncularla da hala iletişim halinde olduğunu, birçoğunun yer değiştirdiğini dile getirdi. Zehra, "Kendilerini ve ailelerini kurtarmak için spor ekipmanlarını bile yaktılar. Sporla bağlantılı herhangi bir şeyi tutmak istemediler. Korkuyorlar" diye belirtti.  

Ailelerinde Taliban üyesi ve destekçisi bulunan birçok oyuncu bulunduğunu kaydeden Zehra, “Taliban, oyuncularımızın aile üyelerinden kızlarının spor yapmalarına izin verilmemesini, yoksa şiddetle karşılaşacaklarını söyledi" diye belirtti.

Tehdit ediliyorlar 

Afganistan’daki ailesini korumak adına adını “Sophia” olarak veren kadın voleybolcu ise ailesinin yaşadıklarını paylaştı. Sophia, iki yıl önce Taliban tarafından voleybolu bırakması için tehdit edildiğini, Kabil'de iki erkek tarafından bıçaklandıktan sonra da komşu bir ülkeye taşındığını, yanına alamadığı madalyalarının ve spor eşyalarının ailesi tarafından yakıldığını belirtti.

‘Bir oyuncu vurularak katledildi’

Sophia, eski takım arkadaşlarıyla temas halinde olduğunu söyleyip, bir oyuncunun geçen ay vurularak katledildiğini paylaştı. Katliamın ayrıntılarının bilinmediğini aktaran Sophia, "Eminim Taliban'dı. O tarihte Taliban tüm kentleri ele geçiriyordu ve bunu yapacak başka grup yoktu. O sadece bir sporcuydu ve insanların ona saldırmasına yol açacak hiçbir şey yapmamıştı. Hepimiz şoke olduk, buna inanamadık. Belki diğer arkadaşlarımızı da kaybedeceğiz" diye konuştu.

Yardım çağrısı 

Zehra Fayad ve Sophia, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne ve Uluslararası Voleybol Federasyonu'na voleybol takımının 'çok geç olmadan' ülkeden çıkmasına yardım etme çağrısında bulundu.

Kadın voleybol takımı 40 yıl önce kurulmuştu

Afganistan’da en popüler sporlardan biri voleybol. Ülkenin ilk kadın milli takımı yaklaşık 40 yıl önce kurulmuş, ancak Taliban'ın 1996'da yönetimi ele geçirmesiyle dağıtılmıştı. Takım, 2001'deki ABD işgalinde Taliban'ın devrilmesi sonrası yeniden kurulmuştu. Ancak Taliban'ın 15 Ağustos'ta yönetimi yeniden ele geçirmesi sonrasında kadın sporcuların durumu yeniden tehlikeye girdi.

Ülkenin genç kadın milli takımının oyuncuları geçtiğimiz hafta, Taliban'dan haftalarca kaçtıktan sonra Pakistan'a sığınmıştı. Ay başında da, kadın kriket takımının oyuncularının saklandığı ortaya çıkmıştı.

Taliban'ın kültürel komisyonunun başkan yardımcısı Ahmadullah Wasiq, 'kadınların spor yapmasının şart olmadığını' savunmuştu. 

HABER MERKEZİ 

  

 


Etiketler : afganistanlı kadınlar,