Taliban Kadın Bakanlığı’nı Ahlak Bakanlığı’na Çevirdi

17 Eyl 2021

Taliban, başkent Kabil'deki Kadın Bakanlığı’nı, 'Dua, Rehberlik ve Faziletin Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlıkları'na dönüştürdü. Taliban daha önce kadınların bakanlıklarda erkeklerle çalışmasına izin verilmeyeceğini söylemişti

Geçen ay Başkent Kabil'i ele geçiren Taliban, Dua, Rehberlik ve Faziletin Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlıkları'na dönüştürdü. Kadın Bakanlığı’nı Bakanlık binasında çalışan kadınlarınsa içeriye alınmadığı bildiriliyor. Reuters haber ajansının binanın dışında çektiği görüntülerde kadın çalışanlar, birkaç haftadır işe gelmeye çalıştıklarını ve evlerine dönmelerinin söylendiğini anlattı. Kadınlardan biri, binanın kapılarının Perşembe günü kilitlendiğini söyledi.

Kadınların erkeklerle çalışmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı 

ABD birliklerinin çekilmesinin ardından yaşanan kaosun ortasında geçen ay Afganistan'ın kontrolunu ele geçiren Taliban, 1996 ile 2001 yılları arasındaki son iktidarında, kız çocuklarının okula gitmesine izin vermemiş, kadınların çalışması ve eğitim almasını yasaklamıştı. O dönemde, Fazileti Teşvik ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı, grubun ahlak polisi olarak tanınmıştı. Bakanlık, katı kıyafet kuralları, halka açık infazlar ve kırbaç cezalarını içeren kendi şeriat yorumunu uygulamaya koymuştu. Taliban’ın 7 Eylül'de açıkladığı kabine görevlerinin listesi fazileti teşvik etmek ve ahlaksızlığı önleme bakanlığına bir atama içeriyordu. Ancak kadın bakanlığına bir atama ya da bakanlığın kapatıldığına dair bir açıklama yoktu. Üst düzey bir Taliban lideri hafta başında, kadınların bakanlıklarda erkeklerle çalışmasına izin verilmeyeceğini söylemişti.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Taliban hükümeti, Taliban,