'Taliban ile ortak inanç var' açıklamasına tepki: Tarihi müzeleri inat için cami yapan zihniyetten de başka bir benzerlik beklenmezdi

21 Tem 2021

Erdoğan'ın "Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok, ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum" açıklamasına tepki yağıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs'ın kuzey kentlerinin TSK tarafından alınmasının 47. yıldönümü için gittiği Kuzey Kıbrıs'ta Taliban ile ilgili yaptığı açıklamalar tepki çekti. TRT'ye konuşan Taliban sözcüsü de inanca dayalı pek çok ortak noktakları olduğunu söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de "Yok mu? Taliban denen terör örgütü kadınlara toplu tecavüz eden, çalışan kadınları öldüren, yanlarında erkek olmadan evden çıkmalarını ve kız çocuklarının okumasını yasaklayan, küçücük çocukları satan, teknolojik aletleri Batı icadı diye yakan barbarlar!" dedi.

İlahiyatçı- yazar Cemil Kılıç şunları söyledi: "Yanlış anlaşılmalara müsait bir açıklama. Dini yorumlama biçimi konusunda derin bir farklılık olduğu ortada. Fakat en azından yüzeysel anlamda İslama mensup olma açısından inanç birliğine vurgu yapıyor, fakat Taliban’ın İslamdan anladığıyla Türkiye toplumunun İslamdan anladığı yüzde yüz örtüşmüyor. Cumhurbaşkanı’nın da din anlayışının Taliban’la örtüşmediği belli. Orada onu ben politik bir açıklama olarak değerlendiriyorum açıkçası. Türkiye’nin Afganistan’da Kâbil Havalimanı’nı koruma görevi konusunda bir sıkıntı yaşamaması için Taliban’a böyle diplomatik bir mesaj gönderiyor. Taliban’ın İslamı yorumlama biçimiyle Türkiye toplumunun İslami yaşantısı çok farklı. Taliban’ın gözünde Türkiye’deki İslami yaşantı aslında 'gayri İslami' addediliyor." 

CHP Konya eski Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise "Anayasa Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Taliban’ın inancını da ABD tarafından nasıl yaratıldığını, ne amaçla kullanıldığını da yıllardır yaptıklarını da iyi biliyoruz. Laik Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak tamamen ters yandayız." dedi.

Bamiyan Anıtı'nı örnek verdi

Yönetmen Murad Çobanoğlu  Taliban’ın 2001’de 'put' olduğu gerekçesiyle dinamitle havaya uçurduğu Afganistan’daki 6. yüzyıldan kalma Bamiyan Anıtı’nı (Bamyan Anıtı) paylaşarak "Tarihi müzeleri inat için cami yapan zihniyetten de başka bir benzerlik beklenmezdi” dedi.

'İnşallah Taliban'la da ne gibi görüşmeler...'

AKP-MHP yönetimi, Afganistan hükümeti ile Taliban arasında bir konferansa ev sahipliği yapacağını duyurmuştu. Kuzey Kıbrıs'ta olan 20 Temmuz 2021'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "Taliban'la da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika'yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok, ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum." 

Erdoğan Kıbrıs'a gitmeden havalimanında yaptığı basın toplantısında da "Şimdi bu adımları atarken bizim Türkiye yönetimi olarak bazı planlarımız var ve bu planlarımızın da gereğini yerine getiriyoruz. Şu an itibarıyla gerek dışişleri nezdinde gerekse şahsım olarak bu adımları atıp inşallah Taliban'la da ne gibi görüşmeler yapacağız ve bu görüşmelerle de nereye ulaşacağız, bunun gayreti içerisindeyiz" demişti.

AKP'nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sırasında 14 Temmuz'da Ankara'da bir basın toplantısını düzenleyen AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Taliban'ın Türk askerinin Afganistan'daki varlığı üzerine yaptığı açıklamaya ilişkin, "Taliban'ın açıklamasında olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye orada işgalci güç değildir" demişti.

TRT'ye konuşan Taliban sözcüsü: İnanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Erdoğan'ın sözlerinin ardından Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi'ye konuştu. Mücahid, özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan'da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti. 

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan'da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti. Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da yapılması için AKP-MHP'nin girişimde bulunduğu barış konferansı konusunda, Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini kaydeden Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Kadınlara baskı artıyor

Bu arada Afganistan’ın Kuzey Balkh eyaletinin başkenti olan Mezar-ı Şerif'in 20 kilometre kuzeyinde bulunan Belh ilçesinde Taliban üyeleri dağıttığı broşürlerle endişe yaratıyor. 

Rawa News’in aktardığı bilgilere göre, kadınlara kısıtlamalar getiriliyor, kadınlar evlerinden erkek refakatçi olmadan ve başörtü takmadan çıkamıyor. Dayatılan bu uygulamaların broşürlere de yazıldığı kaydedildi.

Taliban kontrolüne giren Tahar, Badahşan ve Kunduz vilayetlerinden de aynı bilgiler geliyor. Ayrıca, basın yayın organlarında çalışan kadınlara da burka dayatmasının yapıldığı aktarılıyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) tarafından hazırlanan bir rapora göre, Afganistan basın özgürlüğü ve gazetecilere yönelik ihlaller sıralamasında 180 ülke içerisinde 122. sırada yer alıyor.

Ateşkes muamması

Öte yandan Taliban'ın Afganistan genelinde saldırıları devam ederken, örgütten bir süre önce gelen "ateşkes" teklifinin geri çekildiği öğrenildi. Taliban, Kurban Bayramı sürerken 21 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı boyunca kendilerini savunmak için savaşacaklarını ve resmi bir ateşkes ilan etmekten vazgeçtiklerini söyledi. Bir Taliban sözcüsü, AFP'ye yaptığı açıklamada "Bayram sırasında savunma durumunda olduğumuzu doğrulayabilirim" dedi.

Taliban'ın açıklaması, Cumhurbaşkanı Eşref Ghani'nin Taliban'ın "barış için hiçbir istekleri ve niyetleri olmadığını kanıtladığını" söylemesinin ardından geldi. 

Kaynak: Cumhuriyet gazetesi ve JINHA


Etiketler : Zabihullah Mücahid, Tayyip Erdoğan, Taliban,