Taliban heyeti Diyanet ile görüşecek

14 Eki 2021

Afganistan'da hükümeti ele geçiren, şeriat uygulamalarıyla kadınların hayatına müdahale eden Taliban heyeti, Ankara’ya geldi

Afganistan'da iktidarı ele geçiren Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Türkiye’de temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Muttaki ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Muttaki ve ekibi, havalimanını VIP bölümünden geçti ve ardından konaklayacakları otele giriş yaptı.

Muttaki'nin de aralarında olduğu 7 kişilik üst düzey heyet Ankara'da görüşmeler yapacak. Dün gece saatlerinde İstanbul'a gelen heyet, Ankara'da Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelecek. 

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından bu Ankara'da yeni hükümetle yapılan ilk temas olacak. Bu ayrıca, Taliban'ın bir NATO ülkesine yaptığı ilk ziyaret oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da önceki gün yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki süreçte bazı bakanlarla birlikte Kabil’e gitmeyi düşünüyoruz" demişti.

Diyanet ile görüşecek

Heyetin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile de bir görüşme yapması bekleniyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Taliban’ın Afganistan’da iktidarı ele geçirmesi ardından, Taliban ile aralarında inanç farkının olmadığını söylemişti.

ANKARA


Etiketler : Taliban, taliban türkiye'ye geldi, türkiye taliban,