Tabutluk içinde hastaneye gitmek!

18 Nis 2021

İÇERİDEN

HÜSEYİN AYKOL

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan HDP eski yöneticilerinden Bülent Parmaksız, 5 Nisan 2021 tarihli mektubunda özetle şöyle diyor: “Ben 1 Nisan günü Dışkapı Yıldırım Bayazıt Eğitim Araştırma Hastanesi’nde anjiyo oldum. Sonuç iyi çıktı. Stent takmaya gerek yokmuş. Kan sulandırıcı bir ilaç içmem gerekiyor sadece. Beni 1 Nisan Perşembe sabaha hastaneye götürdüler. Hastane işleri çok yorucu. Özellikle hastaneye gitmek büyük sorun. Çünkü sevk arabalarının içini minicik hücreler (tabutluk şeklinde) olarak bölmüşler.

Oturulacak bir koltuk var, mecburen oturuyorsun. Hareket edecek hiçbir alan yok. Yükseklik boyumdan kısa olduğu için ayağa kalkma şansın olmuyor. Küçük bir pencere var ama camla kapalı. Dolayısıyla içeride yeterince hava olmuyor. Nefes sorunu yaşanıyor. En son hastaneye gidişimde arka hücrelerden birindeki hasta mahpus yolda sürekli kustu. Kriz durumuna girdi, birkaç kez kapısını açıp kapattılar. Sürekli olarak ‘hastaneye az kaldı, dayan biraz daha’ diye telkinde bulundular. Bir sefer ben de kapıyı açtırdım, 10 saniye kadar. ‘Yasak açamam’ dedi asker. 6-7 tabutluk hücre var araç içinde.

Sevkler bu araçlarla yapılıyor ve nefes alma sorunu yaşanıyor. Özellikle solunum sorunu yaşayanlar için yolculuk tam bir kabus. Yolculuk da cezaevi ile Dışkapı arasında 40 dakika sürüyor. Tabi kampüs içindeki diğer cezaevlerinden tek tek hasta mahpusları topluyorlar. 20 dakika da öyle geçiyor. Benim için 2 nolu F Tipi’nden Dışkapı’daki hastaneye varış yaklaşık bir saat sürdü. Saat 12:00 gibi anjiyo oldum. İşlem 15-20 dakika sürüyor. Sonrasında kardiyoloji servisine çıkardılar. 6 saat boyunca hiç kımıldamadan kaldım.

Akşam yemeğinden sonra -odada beş asker olmasına rağmen- tek elimi yatağa kelepçelediler. Cezaevinden ne para ne de su getiremediğim ve refakatçim olmadığından -ilacın dışarı atılabilmesi için- bol bol içmem gereken suyu içemedim. Hastane sonrası yine karantinaya alındım. Ketıl ve televizyon yok. 12 Nisan günü kontrolüm var. Bu yüzden karantinam daha da sürecek. 26 Nisan günü bizim Kobanê davası başlıyor. Savunma için tek bir kelime bile yazamamış durumdayım. Bakalım ne olacak?”

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Güven Usta, 8 Nisan 2021 tarihli Mart 2021 hak ihlalleri raporunda özetle şöyle diyor: “Ailemiz, arkadaşlarımız posta yoluyla dergi, gazete gönderdiğinde hapishane idaresi tarafından kapağı dahi açılmadan ‘abone olunmadığı, kurum aracılığıyla kendi parasıyla almadığı’ gerekçesiyle bize verilmiyor. Nitekim Remzi Uçucu, Hacı Demir ve Servet Göçmen’e abonesi olduğu Halk Okulu dergisi verilmedi.

Hacı Demir, Bekir Şimşek, Remzi Uçucu, Rıza Özçolak, Servet Göçmen, Şerif Turunç ve Güven Usta’ya uygulanan ziyaret yasağı devam ederken; aynı kişilere yeniden üç ay ziyaretçi yasağı verildi. Disiplin Kurulu’nca verilen bu cezaya itiraz edildi; ancak ceza İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onaylandı. Zaten eksik uygulanmakta olan sohbet hakkımız pandemi sonrası tamamen kaldırıldı.

Akort cihazı, kapşonlu hırka ve elimizde bulundurduğumuz ilaçlarımız, müzik aletlerimiz, kantinde satılan daksil gibi kimi kırtasiye malzemelerimiz kısıtlanıyor, yasaklanıyor. Kantin ihtiyaçlarımızın yarısı gelirken, diğer yarısı gelmiyor. Aylardır pul dahi satılmıyor. Yani paranız yoksa mektup dahi gönderemiyorsunuz. Dış kantinden aldığımız resim defteri ve resim malzemelerinin artık alınmayacağını bildirdiler.”

Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan gazetemiz çalışanlarından İbrahim Karakaş, 4 Nisan 2021 tarihli kartında özetle şöyle diyor: “Takip ettiğiniz gibi mahkeme süreci devam ediyor. Mahkeme sürecinin bizim açımızdan olumlu geçtiğini belirtmek isterim. Biz Özgür Basın emekçileri olarak her zaman bu tür asılsız iddia ve iftiralarla bastırılmaya çalışıldık. Fakat taşıdığımız bu onurlu mücadeleden bizleri kimse alıkoyamadı. Şimdi de bu mahkeme ve yargılamadan da alnımızın akıyla çıkıp, çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

AVUKAT İHTİYACI: Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Savaş Kılınç’ın cezası bir yılın altına düştü ve açık cezaevine gönderilme hakkına kavuştu. Ancak gönderilmiyor. Diyarbakır’da gönüllü bir avukat, bu konuyla ilgilenebilir mi?

MEKTUBU GELENLER:

---------------------------------

Muzafer Doğan - Batman T Tipi Cezaevi

Güven Usta - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

İbrahim Karakaş - Kürkçüler F Tipi Cezaevi

Bülent Parmaksız - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Mikail Çağırıcı - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi

 

 

 

 

 

İçeriden

İçeriden


Etiketler : İçeriden,