Sudan’da kabileler çatıştı: 56 ölü

07 Nis 2021

Sudan’da kabileler arası çatışmalarda en az 56 kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi de komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı

Birleşmiş Milletler (BM) Afrika ülkesi Sudan’da kabileler arasında yaşanan Batı Darfur’daki çatışmalar nedeniyle 56 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Al Jazeera’da yer alan habere göre, yaşanan çatışmalarda birçok bina hasar görürken, binlerce kişi yaşanan olaylar nedeniyle komşu ülke olan Çad’a kaçmak zorunda kaldı. Ayrıca çatışmalarda kilitli bir hastaneye bomba isabet ederken, BM’ye ait bir bina da hasar gördü.

BM, çatışmaların Arap kabileler ve Arap olmayan Masalit etnik grubu arasında yaşandığını açıklayarak, ölü sayısının yükselebileceğini duyurdu.

Çatışmaların yaşandığı El Cuneyna ve Batı Darfur’da acil durum ilan edildi. Bölgeye asker gönderilirken, çatışmaların tüm şehirden duyulduğu belirtildi.

BM, bölgeye yardım amacıyla yaptığı uçuşları durdururken, bu karardan insani yardım bekleyen yaklaşık 700 bin kişinin etkilenmesi bekleniyor.

Ocak ayında aynı kabileler arasında meydana gelen çatışmalarda en az 129 kişi hayatını kaybederken, 10 binlerce kişi yerinden olmuştu.

Ömer el-Beşir hükümetinin 2003 yılında kendisine dönük devrim girişimlerini bastırmak için milisleri silahlandırmasının ardından Sudan’da birçok kanlı çatışma yaşandı.

Arap göçebelerin hükümet tarafından desteklenmesine cevap olarak, ötekileştirilmekten şikayet eden farklı etnik gruba mensup halklar da bu duruma cevap olarak silahlandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) de, Ömer el-Beşir’in 300 bin insanın ölümüne neden olduğunu söyleyerek soykırım suçlamasında bulunmuştu.

Ömer el-Beşir’in demir yumrukla sürdürdüğü iktidarı Nisan 2019’da kitlesel protestoların ardından sona ermişti.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Sudan,