Sudan'da darbe yapan ordu OHAL ilan etti

25 Eki 2021

Sudan'da darbe yapan ordu hükümeti feshetti. OHAL ilan edildi. Hartum Uluslararası Havalimanı kapatıldı, ülkede uluslararası uçuşlar askıya alındı

Sudan'da 2019'da devrilen Ömer El Beşir liderliğindeki askeri diktatörlüğü yeniden tesis etmek, seküler yönde ve kadın haklarının geliştirilmesi yönünde geçici hükümetin attığı adımları durdurmak için darbe yapan ordu OHAL ilan etti.

Sudan'da 25 Ekim'in ilk saatlerinde ordu darbe yaparak yönetime el koydu. Başbakan Abdullah Hamduk ve geçiş hükümetinin bakanları gözaltına alınırken, internet kesildi, protestoculara ateş açıldı. Askerler Hartum'un iki ana bölgesini birbirine bağlayan köprüyü kapattı. Hartum Uluslararası Havalimanı kapatıldı, ülkede uluslararası uçuşlar askıya alındı.

Öfkeli kalabalıkların sokaklarda lastik yakarken çekilmiş görüntüleri yayınlandı. Fransız haber ajansı AFP, Genelkurmay Başkanlığı yakınında protestoculara ateş açıldığına yer verdi. Çok sayıda kişi yaralandı.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Konsey'in ve geçiş hükümetinin feshedildiğini, ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini açıkladı. 

Dış dünyadan tepki gelmesini önlemek için Sudan'ın imzaladığı uluslararası anlaşmalara sadık olduğu kaydedildi.

El-Burhan, seçimlerin Temmuz 2023'te yapılacağını duyurdu. El-Burhan, siyasetçiler arasındaki mücadelenin ve bazı siyasetçilerin halkı şiddete teşvik etmesinin orduyu harekete geçmek zorunda bıraktığını iddia etti.

El-Burhan, "Sivil yönetime seçilene dek ordu demokrasiye geçiş sürecini yönetmeyi sürdürecek" dedi.

Genel grev çağrısı

Sudan'ın önemli sivil toplum kuruluşlarından Sudan Profesyoneller Birliği, sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısında bulundu.

Başkent Hartum'daki bir gazeteci BBC'ye yaptığı açıklamada, şehrin dört bir yanında insanların toplandığını söyledi. .

Hangi ülke ne dedi?

ABD:

ABD, Sudan'dan gelen haberlerin "kaygı verici" olduğunu kaydetti. ABD'nin bölgedeki özel temsilcisi Jeffrey Feltman, geçici hükümete destek verdiklerini ve herhangi bir darbenin, Sudan halkının demokrasi özlemiyle çelişeceğini söyledi.

AB: 

Avrupa Birliği Dış Politika Özel Temsilcisi Josep Borrell de, Sudan'da tüm taraflara ve bölgedeki ortaklarına, geçiş sürecine geri dönülmesi çağrısı yaptı.

BM: 

Birleşmiş Milletler (BM) de gözaltıları "kabul edilemez" diye tanımlarken, BM'nin Sudan'daki yardım misyonunun başkanı Volker Perthes "Güvenlik güçlerine yasadışı bir şekilde gözaltına alınıp, ev hapsine konulanları derhal serbest bırakması çağrısında bulunuyorum" dedi.

Arap Birliği: Arap Birliği Sudan'daki gelişmelerden dolayı kaygı duyduğunu açıkladı.

Sudan'da darbe ile iktidara gelen Ömer el-Beşir 30 yıl katliam politikasıyla ülkeyi yönetmişti. Ömer el Beşir, 2019'da darbeyle devrilmiş ve askerler ile sivillerden oluşan geçici bir hükümet kurulmuştu.

Geçici hükümette askerler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin arasının bir süredir gerilimliydi.

Mutabakata göre geçici yönetim bir yıl daha ülkeyi yönetecek, daha sonra da genel seçim yapılacaktı.

Kadın hakları konusunda, seküler anlamda bir dizi karar alınmıştı. 

Eylül 2021'de Ömer el-Beşir'in destekçilerinin darbe girişimi önlenmişti.

Kaynak: BBC


Etiketler : Sudan, Sudan darbe,