‘Su hayattır, petrolü yerin altında bırak’

17 Haz 2018

Kendisini feminist olarak tanımlayan Kanada Başbakanı Trudeau’nun, iki boru hattı ve Keystone XL’e bir yandan destek verip diğer yandan iklim değişikliğine karşı savaş vereceğini inandırıcı bulmayan yerli halklar, buna karşı mücadele veriyor

Kanada’nın iki eyalet arasında petrol taşıyacak olan ancak izinler ve siyasi muhalefet nedeniyle geciken Trans Mountain petrol boru hattı genişletme projesini 3.5 milyar dolara satın alacağı duyuruldu. Kanada hükümeti, ABD merkezli Kinder Morgan’ın bağlı ortaklığı Kinder Morgan Canada şirketinin geliştirmekte olduğu Trans Mountain petrol boru hattı projesini satın alacağını ve bu şekilde boru hattının genişletilmesi çalışmalarının önündeki engelleri kaldıracağını açıkladı. Kanada hükümeti bu iş için Amerikalı şirkete 3.5 milyar dolar ödeyecek. Feminist ve aynı zamanda iklim dostu olduğunu belirten Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun bu politikalarla yerli halklara ve ekolojistlere hiç de samimi gelmediği biliniyor.

Kanada hükümeti, Alberta eyaletinin petrol kumlarından çıkarılan ham petrolü Britanya Kolumbiyası’ndaki limanlara taşıyan boru hattının genişletilmesi çalışmaları kapsamında kapasitesini üç kat artırdıktan sonra yatırımcılara satacak. Kinder Morgan, Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletinin izinleri geciktirmesi ve siyasi muhalefeti nedeniyle boru hattının geliştirilmesi çalışmalarında tüm zaruri olmayan operasyonları Nisan ayında askıya almıştı. Kanada Başbakanı Justin Tredau ise 2016 yılında projeyi onayladığı sırada, “Bu proje Kanada’nın en önemli çıkarlarını temsil ediyor” açıklaması yapmıştı. Kinder Morgan ile Kanada’nın çıkarına olan bu durum yerli halkların tepkisini çekiyor. Projenin ortaya çıktığı ilk günden bu yana yerli halklar ve doğa dostları buna karşı mücadele yürütüyor.

‘İzin de yok, boru hattı da’

Kanada’da yerli halklarla birlikte binlerce doğa hakları savunucusu aktivist Kinder Morgan Petrol Boru Hattı’nın genişletilmesine yönelik çalışmaları protesto etmek için yürüyüş düzenlemişti. Kanada’da yaşamlarını sürdürme mücadelesi veren yerel liderlerin çağrısı ile Vancouver’in banliyölerinden Burnaby’de bir araya gelen aktivistler petrol boru hattına karşı birlik olma kararı aldı. Tsleil-Waututh kabilesinin üyelerinden Rueben George, Kinder Morgan şirketinin Burnaby’deki ofisi önünde gerçekleşen eylem sırasında, kalabalık davullar ve ilahiler söylerken, “Bizim spiritüel liderlerimizin Burnaby Dağı’nı geri alma talebi de akıldan çıkarılmamalı” şeklinde konuştu. Kanada Başbakanı Tredau ile şirketin işbirliği bu dövizde: “Justin ile Kinder Morgan aynı yatakta” sözleri ile teşhir edildi. Birçok gösterici ellerindeki, “Su hayattır”, “İzin de yok, boru hattı da” ve “Yerin altında bırak” dövizlerini taşırken, diğerleri çıkardıkları seslerle petrole Burnaby’de geçit olmadığının mesajını verdi.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler :