‘Sonunuz onlar gibi olacak’

22 Eki 2021

TÜGVA belgelerine dair yeni iddia: Vali yardımcısı vakfa FETÖ benzetmesi yapmış
 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında olduğu TÜGVA’ya ilişkin olduğu iddia edilen ve çok sayıda usulsüzlüğün yer aldığı belgeler sızdırılmaya devam ediyor. Son olarak 2016-2017 yıllarına ait olduğu belirtilen belgelerde, yer tahsislerindeki usulsüzlükler ve fişlemelere ilişkin yeni bilgilerin ortaya çıktığı belirtilirken, bir vali yardımcısı ile ilgili yer alan ifadeler ve 15 Temmuz’dan hemen sonra görevden uzaklaştırılmasına ilişkin detaylar dikkat çekiyor. 

Gerçek Gündem’den Serhat Yılmaz’ın aktardığına göre, sızdırılan son belgelerde, Bitlis’te kendilerine yer tahsis edilmesini isteyen TÜGVA’nın, dönemin Bitlis Valisi Ahmet Çınar ile görüştüğü öne sürülürken, Çınar’ın, Bitlis merkez, Tatvan ve Güroymak ilçelerinin kesişim noktasında olan Bölge Trafik Denetleme noktasındaki bir arazinin vakfa tahsis edilebileceğini ifade ettiği ve vakıf yetkililerini dönemin Vali Yardımcısı Salih Altun’a yönlendirdiği belirtildi. ‘Bitlis Çözüm Raporu’ başlıklı belgede, vakıf yetkililerinin Altun ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarına yer verildiği aktarılırken, belgede, Altun’un sarf ettiği sözlerden yetkililerin rahatsız olduğu ve “Kendilerini ilk ziyaretimizde dar vakitte görüşmemizden dolayı detaylı bir görüşme yapamadık fakat bu görüşmede Salih beyin söylediği bazı şeyler bizde rahatsızlık uyandırdı” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.

TÜGVA’yı FETÖ’ye benzetmiş 

Yapılan ikinci görüşmede ise Salih Altun’un TÜRGEV, Ensar Vakfı, TÜGVA ve İlim Yayma Cemiyeti için ‘Paralel terör örgütü gibi yapılanıyorsun. Sonunuz onlar gibi olacak’ dediği de iddia edilirken, belgenin sonunda ise Altun’un söz ve davranışları için şu ifadelerin kullanıldığı öne sürüldü: “Bizlere hatırlı dostlarının hürmetine yardımcı olacağını fakat vakfımıza “kıl” olduğunu açık açık söyledi. Devletimiz elbette bizlerin her talebine olumlu cevap vermek zorunda değildir. Fakat Salih Bey’in yanında misafirleri varken tavrı tutumu bizleri rencide etmiş, vakfımıza ve şahsımıza gösterdiği tutumu sizlerin takdirine bırakıyorum.’’ Yine aktarılana göre, Bitlis Vali Yardımcılığı görevini yürüten Altun’un, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin hemen ardından 18 Temmuz’da İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldığı ve gerekçe olarak “anayasal düzeni yıkmaya yönelik eylemler” içerisinde bulunabileceği iddiasının gösterildiği öne sürüldü. TÜGVA’nın genel merkeze şikayet etmesi sonucu 15 Temmuz darbesi girişiminden hemen sonra görevden uzaklaştırıldığı belirtilen Altun’a görevinin 2017’de iade edildiği de bildirildi.

Siyasileri fişlediler iddiası

Ortaya çıkan son belgelerde TÜGVA’nın devlet kademelerinde yer alan “önemli” isimleri de kayıt altına aldığı da iddia edilirken, bazı isimlerin özgeçmişlerinin ve daha önce görev yaptıkları yerlerin de kaydının tutulduğu öne sürüldü. Cumhuriyet’te yer alan haberde, belgelere göre, “TÜGVA İletişim Bilgileri” isimli klasörde tüm siyasilerin özgeçmişlerine kadar bilgilerinin yer aldığı belirtilirken, “Belediye Başkanları Güncel Veri” klasöründe ise il, ilçe belediye başkanlarının iletişim bilgilerinin yer aldığı aktarıldı. Eski İstanbul Valisi Vasip Şahin’den, Iğdır Valisi Davut Haner’e kadar hemen hemen tüm il valilerinin özgeçmişlerinin de kayıt altına alındığının görüldüğü belirtilen belgelerde, FETÖ bağlantılı dernek listelerinin de belgelere yansıdığı ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı’nın TÜGVA yöneticilerine vize kolaylığı sağlanması için devreye girdiği iddiası da sızdırılan belgelerde ortaya çıkarken, bakanlığın, eski TÜGVA Başkanı İsmail Emanet ve Yardımcısı Seçkin Koç için ise Belçika Büyükelçiliği’ne “çok acele” başlıklı yazı yazarak yardımcı olunmasını istediği de aktarılan bilgiler arasında.

‘Amaçları İslam’a hizmet değil’

Belgelere göre, TÜGVA yetkilileri ile görüşen dönemin Vali Yardımcısı Salih Altun’un vakıf yöneticilerine ilişkin ‘iktidara sırtını dayamış, zengin kibirli kişiler’ ifadelerini kullandığı ve bu kişilerin amacının gerçekte İslam’a hizmet olmadığını söylediği de iddia edildi. Altun’un sözlerine yeterli sertlikte cevap veremediklerini söyledikleri belirtilen yetkililerin, konuyu Ahlat Belediye Başkanı’na taşıdığı ve belediye başkanının ise Altun ile görüşerek; vakfa yardımcı olmasını istediği öne sürülürken, belediye başkanının araya girmesi sonrası vakıf yetkililerinin, Altun ile bir görüşme daha gerçekleştirdiği ve görüşme sonucunda istenen arazinin TÜGVA’ya tahsis edildiği iddia edildi.

 HABER MERKEZİ


Etiketler : TÜGVA,