Şırnak'ta Kuraklık tehlikesi: Gelejêr Şelalesi kurudu

23 May 2021

Şırnak'ın Gelejêr köyünde bulunan ve Habur Çayı'na can veren Gelejêr Şelalesi, bölgede baş gösteren kuraklık nedeniyle kurudu.  

 

Kato Marinos ve Kato Jirka dağlarının arasında hayat bulan Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi, doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Gelejêr Şelalesi, Habur Çayı, Feraşîn Yaylası ve yemyeşil dağlarıyla bir cenneti andıran ilçe, bu yıl kuraklıkla boğuşuyor. Kuraklık nedeniyle dere ve şelaleler kururken, bağ ve bahçelerini bunlarla sulayan çiftçiler de büyük bir mağduriyet yaşıyor. Yine yaylalarda da yağışın az olması nedeniyle otlar yeşermedi. 

Aşağıdere (Gelejêr) köyünde bulunan Gelejêr Şelalesi de susuzluk nedeniyle kurudu. Geçtiğimiz yıllarda gürül gürül çağlayan şelaleden, şimdilerde damlalar halinde su akıyor. Ömrünü ilçede geçiren 85 yaşındaki Cevher Adıyaman, akan şelalenin gürlüğünün geçtiğimiz yıllarda sonbahar mevsimine kadar sürdüğünü ve suyun Habur Çayı'na can verdiğini söyledi.

Kuraklık tehlikesi

Bahçelerini akan şelaleyle suladıklarını dile getiren Adıyaman, susuzluk nedeniyle bahçelerin kuruma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Kışın ilçeye pek kar, baharda da yağmur yağmadığını söyleyen Adıyaman, eskiden ektikleri pirinçle geçimlerini sağladıklarını ancak şimdi onun yerine ektikleri yoncayı dahi şebeke suyuyla suladıklarını aktardı. 

Su kaynakları kuruyor

Bölgede su kaynaklarının yok olmakla karşı karşıya kaldığını belirten Adıyaman, "Buradan Feraşîn yaylalarına kadar bütün bölge kuraklıkla karşı karşıya. Bu yıl Feraşîn'e giden koçerler, otun bir parmak kadar bile uzamadığını söyledi. Orada da yağmur ve kar hiç yağmamış. Biz yaylalarda otun üstünde uyurduk. Ama şimdi su olmadığı için ot yeşermiyor. Bütün geçimimiz tarlalarımızdır. Su yok, ağaçlar, meyve ve sebzelerimiz kuruyor" dedi. 

Adıyaman, ağaç ve bahçelerinin kuruması halinde ciddi sıkıntıların baş göstereceğini söyledi.

Kaynak:MA


Etiketler : Kuraklık, Şırnak,