Şırnak Cezaevi’nde tutuklulara saldırı

27 Eki 2021

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde müdür ve gardiyanlar tarafından darp edilen tutukların aileleri, ‘Cezaevi yönetimi hakkında soruşturma başlatılsın’ çağrısında bulundu
 

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 24 ve 25 Ekim tarihlerinde cezaevi müdürü ve gardiyanların 16 kişinin kaldığı koğuşu basarak, tutukluları darp ettiği öğrenildi. Darp edilen tutuklulardan birinin burnu, birinin kolunun kırıldığı ve bir tutuklunun ise iç kanama geçirerek hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Cezaevinde işkenceye maruz kalan yakınları ile kapalı görüş yapan tutuklu yakınları JINNEWS’ten Rojda Aydın’a konuştu.

‘İç kanama geçirdi’

HDP Şırnak Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, 2 yıl 4 aydır tutuklu bulunan babası Ali Akdağ’ın durumundan endişeli olduğunu belirtti. Babasının da gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldığını aktaran Akdağ, yaşananları şu sözlerle aktardı: “Gardiyanlar ayakkabıları ile koğuşun üst kısmını aramak istemiş ve tutsaklar namaz kıldığı için ayakkabılarla arama yapmalarına izin vermemiş. Gardiyanlar daha sonra tutsaklardan ayakta sayım yapmalarını istemiş. Tutsaklarının bunu kabul etmemesi üzerine gardiyanlar ve cezaevi müdürü tutsaklara saldırarak darp etmiş. Aldıkları darbelerden dolayı bir tutuklunun burnu, bir tutuklunun kolu kırılmış. Yine bir tutuklu ise iç kanama geçirmiş. Yaralı olanlar hastaneye kaldırılmış. Mehmet Ali Çevik isimli tutuklu şu an yoğun bakıma alınmış. Tutuklular vahşi bir şekilde darp edilmiş.” Akdağ, “Tutukluları darp edenler hakkında soruşturma başlatılmayana kadar sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘Tutuklular iyi değil’

12 yıl ceza alan ve 3 yıldır tutsak olan Celal İnedi’nin annesi Bedriye İnedi, oğlunun yaşamından endişe duyduğunu söyledi. En son geçtiğimiz cuma günü kapalı görüşe gittiğini söyleyen İnedi, oğlunun dün telefon görüşmesinde cezaevinde gardiyanlar ve cezaevi müdürü tarafından maruz kaldıkları işkenceyi aktardığını belirtti. İnedi, “Tutuklular milletvekilleri ve avukatların bir an önce görüşlerine gelmelerini istedi. Oğlum her sabah işkenceye maruz kaldıklarını belirtti” diye konuştu. 4 yıldır tutuklu olan ve 10 yıl ceza alan Mesut Ölmez’in kardeşi Fadile Ölmez ise, “Kardeşimi de darp etmişler. Belden aşağı ayakları tutmuyordu, her yerleri ağrıyordu. Ayakta duracak hali yoktu. Bu zulmü kabul etmiyoruz” dedi.

‘Ölümüne işkence ettiler’

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Veysi Bayat babası Abdullah Bayat ile telefon görüşmesinde işkenceye varan uygulamalara maruz kaldıklarını belirtti. Baba Bayat, oğlunun telefonda konuşurken dahi zorlandığını ifade ederek, şunları aktardı: “Her akşam saat 20.00 civarında gardiyanlar tarafından koğuşları basılarak şiddete maruz bırakılıyorlar. Oğlum ‘Ölümüne işkence ettiler. Böyle devam ederse bizi öldürecekler’ dedi.”

ŞIRNAK 


Etiketler : Şırnak, Cezaevi, Cezaevinde işkence,