Şilan Aras’ın kalemi yerde kalmadı

22 Tem 2021

Kadınların intihara sürüklenmelerini araştırmak için 2006 yılında gittiği İran’da katledildi gazeteci Şilan Aras. Tutkuyla bağlı olduğu kadın haberciliğini şimdi binlerce meslektaşı gerçekleştiriyor

Özgür basın geleneğinin taşıyıcılarından biri olan Şilan Aras’ın (Ayfer Serçe), ölümünün üzerinden 15 yıl geçti. JINNEWS’ten Habibe Eren’in haberine göre, 1974 yılında Urfa Viranşehir’de dünyaya geldi Şilan. Genç yaşlarında gazeteciliğe merak sardı ve 2000’lerin başlarında Mezopotamya Haber Ajansı’nda (MHA) muhabirlik yapmaya başladı. Ajansın 2005’te kapanmasının ardından aynı yıl yayın hayatına başlayan Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) Ermenistan muhabirliğini yaptı. Burada 3 yıl çalışan Şilan, daha sonra Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçti, hemen ardından da İran Kürdistan Bölgesi’nin Urmiye ve Mahabat kentlerine giderek kadınların intihara sürüklenmelerini araştırmaya başladı.

Mezarı bilinmiyor 

3 haftalık kadın intiharlarını araştırma çalışmasından sonra 2006 yılının 19-23 Temmuz aralığında Türkiye-İran sınırındaki Kelareş bölgesinde İran ordusu tarafından düzenlenen bir pusuda katledildi Şilan. Hayatını kaybettiği tarih, merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) kayıtlarında 23 Temmuz 2006 olarak geçen Şilan’ın katledilmesi bazı kaynaklarda ise 19 Temmuz olarak belirtiliyor. Olayla ilgili şimdiye kadar İran’dan herhangi bir açıklama yapılmazken, aradan geçen 15 yıla rağmen cenazesinin nerede olduğu bilinmiyor. 

Şilan’ın kardeşi Ferec Serçe, daha önce verdiği bir demeçte ziyaret edecek bir mezarın dahi olmamasından duydukları üzüntüyü dile getirmişti. Adalet ve hukukun olmadığı bir ülkede, yasal yolların da işlemediğini söyleyen Ferec, bilgi almak için başvurdukları İsveç’teki İran Konsolosluğu’nun dahi ciddiyetten uzak cevaplar verdiğini kaydetmişti.

‘Şilan’ın hayali hayat buldu’ 

Gazeteciliğe tutkuyla bağlı olan Şilan, kadın haberciliğinin oluşturulmasında ısrar eden bir isimdi. Şilan’ın hayali çok sürmeden gerçekleştirildi. Kadın özgür basın emekçileri tarafından 8 Mart 2012’de Kadın Haber Ajansı JINHA’nın kurulmasıyla Şilan’ın hayali hayat buldu. Muhabirinden kameramanına kadar kadınlardan oluşan ekip tarihinde, “Bizden sonra dünya medyası artık eskisi gibi olmayacak” şiarıyla yola çıktı. Geçmişten geleceğe deneyimlerinden beslenen kadın gazeteciler, bu hayali devam ettirmek ve hakikatleri ortaya çıkarmak için özgür basın geleneğini Jinnews, Jin Tv ve Newaya JIN gibi yayın organlarıyla sürdürüyor. Şilan’ın kalemini yerde bırakmayan kadınlar, medyanın eril diline karşı barışın dilini savunuyor. Hakikatin dillendirilmesi için her şeyi göze alan ve bu uğurda ölümsüzleşen Şilan’ın mücadelesi Kürt kadın gazetecilere umut olmaya devam ediyor. Şilan Aras, Gurbetelli Ersöz, Deniz Fırat ve nicelerine, hakikat ardılları her geçen gün daha fazla sarılıyor.

KADIN SERVİSİ/JINNEWS

 


Etiketler : Şilan Aras’,