Şiddete uğrayan Şerife Demir’e 16 yıl 8 ay hapis

26 Eki 2021

Bodrum’da evli olduğu erkek tarafından gördüğü sistematik şiddet nedeniyle özsavunma hakkını kullanan Şerife Demir 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde evli olduğu erkek Vedat Demir’in şiddetine maruz kaldığı için özsavunmasını gerçekleştiren Şerife Demir hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. 

Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde 26 Ekim'de görülen duruşmada taraf avukatları hazır bulunurken, Demir ise tutuklu bulunduğu Muğla Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşmaya basın alınmazken kadın örgütleri ile çok sayıda kadın davayı dışardan takip etti. 

Bir önceki duruşmada Demir'in kardeşi dinlenilmiş, savunmaların ardından mütalaasını veren savcı Demir'in, "Kasten öldürme" suçundan ceza almasını ve "Haksız tahrik indirimi" uygulanmasını isterken, duruşma Demir'in avukatlarının mütalaaya karşı beyan vermek için süre talebinde bulunması nedeniyle ertelenmişti.

Karar duruşmasında ise mahkeme heyeti, savcının mütalaasını yineleyerek "kasten öldürme" suçu ile yargılanan Demir'e haksız tahrik indirimi uygulayarak, 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Demir'in avukatları davayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıyacak.

Neler yaşanmıştı?

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 9 Aralık 2020'de kendisine ve çocuklarına işkence uygulayan evli olduğu Vedat Demir'e özsavunma uygulayarak öldürmek zorunda kalan Şerife Demir tutuklanmıştı. 

Demir, ilk duruşmasında öldürmek zorunda kaldığı Vedat Demir’in 16 yaşında tecavüzüne maruz kaldığını ve mahkeme kararıyla evlendirildiğini, evli kaldıkları 21 yıl boyunca kendisinin ve çocuklarının sistematik şiddete uğradığını söylemişti.

MUĞLA 


Etiketler : Şerife Demir,