SGK 52 ilacı daha ödeme listesinden çıkardı

14 Eki 2021

Aralarında kanser hastalarının ilaçlarının da olduğu birçok ilacı karşılamayan SGK listesine yenilerini ekledi. SGK 52 ilacı daha ödeme listesinden çıkardı

Gittikçe yoksullaşan halkın sağlık için cebinden çıkan para atıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aldığı kararla, yurttaşın salgında ve kış aylarında ihtiyaç duyacağı 52 ilacı ödeme listesinden 15 Ekim 2021 tarihinden (yarından) itibaren çıkaracak. İşyeri hekimi Ergün Demir, yaptığı açıklamada, yurttaşların SGK tarafından karşılanmayacak ilaçlarının “Ağrı ve iltihaplanma (inflamasyon) tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar, ağız ve boğaz spreylerinden oluşan 52 ilaç yarından itibaren SGK tarafından karşılanmayacak” dedi.

Artık ceplerinden ödeyecekler

Kararın 8 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandığını vurgulayan Demir, “SGK, almış olduğu bu kararla genel sağlık sigortalı ve bakmakla yükümlü kişilerin reçetelerine yazılarak alabildiği, çok yaygın kullanılan bu 52 ilacın bedelini 15 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere artık ödemeyecek, vatandaşlar bu ilaçları cepten ödeme ile alabileceklerdir. Bu durum ilacın erişilebilir ve satın alınabilir olmasını zorlaştıracak ve fiili olarak reçetesiz ilaç kullanımını artıracaktır” şeklinde konuştu.

Açıklama yapılmalı

Yurttaşın sağlığa ödediği paranın artacağını söyleyen Demir, “Kutu başı kullanım miktarı fazla olan bu ilaçları SGK toplu ve çok miktarda ve buna bağlı olarak iskontolu aldığı için fiyatı azalmaktaydı. Geri ödeme listesinden çıkarılan bu ilaçlar şimdi serbest piyasa kurallarına göre daha fazla bedelle satılacaktır. Fiili olarak reçetesiz ilaca dönüşecek bu ilaçlar Tarım Bakanlığı izni ile doğal ürün olarak eczane dışında da satılabileceklerdir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nun bedelleri çok yüksek olmayan, vatandaşlar tarafından çok yaygın olarak kullanılan ve SGK tarafından yıllarca ödenen bu 52 ilacın hangi gerekçelerle SGK geri ödeme listesinden çıkarttığına ilişkin kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz” dedi.

İSTANBUL


Etiketler : İlaç fiyatları,