Şengal’in statüsünü tanıyın

03 Ağu 2021

Şengal katliamını protesto eylemlerinde uluslararası kurumlara çağrı

Şengal’e yönelik katliamın 7. yıldönümünde katliama öfke büyük. Şengal’de susuzluktan yaşamını yitirenler için su dağıtıldı, birçok yerde eylemler gerçekleştirildi. 5 dakikalığına hayat durduruldu. 

Şengal katliamının yıldönümü Almanya’nın Bremen kentinde düzenlenen eylemle protesto edildi. Eylemde bir konuşma yapan Avrupa Êzidîler Koordinasyonu’ndan Cercur Cemil, Êzidî inancına sahip 5 bin Kürdün katledildiği, 100 bin insanın hala zor şartlar altında kamplarda yaşamak zorunda bırakıldığı ve 7 bin kişinin kaçırıldığı, kaybedildiği, 400 binden insanın yerinden edildiğini, 2 bin 800’den fazla Êzidî kadının hala kayıp olduğuna dikkat çekti.

Belçika ve Hollanda parlamentolarının katliamı insanlık suçu olarak tanımasına rağmen, en yoğun Êzidî nüfusunun yaşadığı Almanya’nın kör, sağır politikası uyguladığını da vurgulayan Cercur Cemil, “Alman devletinin kendi anayasasından kaynaklı sorumluluğunu yerine getirmelidir” dedi. Katliamların yeniden yaşanmaması için Şengal özerk yönetiminin tanınması ve güçlenmesi gerektiğini de vurgulayan Cercur Cemil, Avrupa’da yaşayan Kürt hukukçu, aktivist, siyasetçi ve demokratik kitle örgütlerine, Şengal halkının kendisini koruması, katliamda yer alan Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların ve yerel ortaklarının uluslararası mahkemelerde yargılanması için tüm girişimleri yapma çağrısında da bulundu.

Bielefeld’de de düzenlenen eylemde yapılan konuşmalarda, 2014’teki IŞİD saldırısı, Almanya, IŞİD, Türkiye ve KDP arasındaki siyasi bağlar, Şengal’deki özyönetime yönelik büyüyen tehdit ve Kürt halkının mücadelesi hakkında bilgi verdi.

BM’ye çağrı

Şengal katliamının 7. yıldönümüne ilişkin açıklama yapan Efrîn Özerk Yönetimi, katliamı kınayarak BM’nin bir an önce Şengal Özerk Yönetimi’ni tanıması gerektiğini söyledi. Açıklama, Şehba’daki Berxwedan Kampı’nda yapıldı.

FEDA’dan açıklama

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), 3 Ağustos 2014’te Êzidîlere dönük fermana ilişkin açıklama yaptı. Şengal’in statüsünün uluslararası alanda tanınması çağrısı yapılan açıklamada, yeni soykırımların yaşanmaması için mücadele çağrısı yapıldı.

YBŞ: Direnişi büyütelim

Şengal Savunma Birlikleri (YBŞ), IŞİD’in 3 Ağustos 2014 yılında gerçekleştirdiği katliama ilişkin açıklama yayınladı. YBŞ, açıklamada bugün de devam eden tehlike ve saldırılara karşı mücadele çağrısı yaptı. Açıklamada “Direnişi büyüterek Fedaral Demokratik Irak’ı ve Özerk Şengal’i gerçekleştirelim” denildi.

‘Eylem Günü’ olsun

 

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve HDP Kadın Meclisi, 73. Ferman’ın 7. yıldönümüne ilişkin Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamada önce 5 dakikalık sessizlik eylemi yapıldı. Yapılan açıklamada katliam kınarak, Êzidî halkına yönelik soykırımın tanınması istendi. Öte yandan TJA yayınladığı yazılı açıklamada da 3 Ağustos gününün, “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmesi için çağrı yaptı.

HDP’den çağrı

HDP Şengal katliamı vesilesiyle açıklama yaptı. Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları imzası ile yapılan açıklamada katliam kınanarak, Türkiye’ye bu soykırımı tanımaya ve saldırgan politikalarından vazgeçme çağrısı yapıldı.

Yaşamı 5 dakika durdurdular

Şengal Özerk Yönetimi’nin çağrısı ile katliamı protesto etmek için 5 dakika hayat durduruldu. Xanesor Halk Meclisi önünde gerçekleştirilen eylemde de Êzidîxan Asayişi başta olmak üzere birçok kadın, genç, aşerit lideri ve yurttaş 5 dakikalık sessizlik eylemi yaptı. Yine Sinûnê, Serdeşt bölgesi ve Şengal’in her tarafında yollara çıkan halk yaşamı durdurdu. Süleymaniye kentinde de saatlerinde eylem düzenlendi. Kuzey ve Doğu Suriye’nin tüm kentlerinde hayat 5 dakika durduruldu. Katledilenler için 5 dakika yaşam durduruldu.

Ferman’dan yeni yaşama...

IŞİD’in Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Şengal’e yönelik saldırısıyla Êzidîlere yönelik katliamın üzerinden 7 yıl geçti. Saldırılarında en az 2 bin 213 Êzidî katledildi, 7 bin kişi kaçırıldı. Köle pazarlarında satılan 3 bin Êzidî kadın hala kayıp. Bu saldırılar sonucu en az 400 bin Êzidî, Federe Kürdistan sınırından Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. En az 280 Êzidî de göç yollarında yaşamını yitirdi.

 IŞİD’in saldırmasıyla KDP güçleri bölgeyi terk ederken, HPG, YPG, ve YPJ halkı savundu. Savunma sonucu Şengal Dağı’na sığınan yüzbinlerce Êzidî, açılan güvenlik koridoru sonucu kurtuldu. Şengal Dağı’nda kalan Êzidîlere de insani yardım ulaştırıldı.

Saldırıların püskürtülmesinin ardından Êzidîler, saldırılara karşı Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) ve Êzidî Kadın Birlikleri’ni (YJÊ) kurdu. Bunun yanı sıra örgütlenmelerini sağlayan Êzidîler, güç haline geldi.

Ancak bugün hala Şengal’e yönelik tehditler devam ediyor. Türkiye’nin baskısıyla Bağdat ve Hewlêr arasında “Şengal Anlaşması” imzalandı. Anlaşmayla, özerk yönetimlerin tasfiyesi, idari sistemin tarafsız kaymakama devredilmesi öngörülüyor. Anlaşmaya karşı direnen Êzidîler, hayata geçirilmesini engelledi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Şengal katliamı,