Şengal beyaz perdede: Evîn di rûyê qirkirinê de

19 Tem 2021

Rojava Film Komünü tarafından çekilen “Evîn di rûyê qirkirinê de” belgesel filmi, Êzidîlere yönelik fermanları, tarihçiler ve dengbêjlerin gözünden aktarıyor  

Rojava Film Komünü, film, belgesel ve görsel hazırladıkları çalışmaları ile Kuzey ve Doğu Suriye’yi dünyaya duyurmayı hedefliyor. Bununla da yetinmeyen Rojava Film Komünü, markajına aldığı Şengal’i, Êzidî soykırımını anlatan ezgilerini “Evîn di rûyê qirkirinê de” ile beyaz perdeye taşıdı. 

2019 yılında yapımına başlanan, Şêro Hindê’nin yönetmenliğini yaptığı ve Şengal’de soykırım öykülerini derlediği “Evîn di rûyê qirkirinê de” belgesel filmi, Êzidî Kürtlerin yüz yüze kaldığı fermanları anlatıyor. Nû Jinha'dan Rojda Seyidxan'a konuşan Rojava Film Komünü üyesi ve filmin prodüktörü Safînaz Evdikê, filmin katıldığı birçok belgeselde olumlu tepkiler aldığını söyledi. 

Fermanlar dengbêjler yoluyla anlatılıyor

“Evîn di Rûyê Qirkirinê de” belgesel filmin Rojava Film Komünü tarafından hazırlandığını ve yönetmeninin Şêro Hindê olduğunu kaydeden Safînaz Evdikê, “Filmde Şengal’in dengbêjleri, tarih hocaları, araştırmacıları, dengbêjlik ve Kürt tarihinde uzman kimseler yer alıyor. 2019 yılında çekimine başladık. 2020 yılında montajı yapıldı ve 2021 yılında gösterime girdi. Êzidî Kürtlerinin yüz yüze kaldığı katliam ve fermaların tarihi dengbêjler yolu ile anlatılıyor, bu yüzden ‘Evîn di Rûyê Qirkirinê de’ adlı belge filmi sunduk” dedi.

Tarihi kayıt altına aldık

Filmi çekme amaçlarını Kürt kültürü ve tarihini korumak ve yaşananları tarihe kayıt düşmek olarak dile getiren Safînaz Evdikê sözlerine şöyle devam ediyor: “Zaman geçtikçe yaşlanan dengbêj ve tarihçiler yaşamlarını yetirdiklerinde tarih de onlar ile gidiyor, sonuç olarak bu kültür kaybediliyor. Bu yüzden elimizdeki imkânlar ile bunu korumak istiyoruz. Belgesel filmi hazırladığımız yıllarda birçok zorluklar ile karşılaştık, bu zorluklardan bir tanesi de biz belgesel filmin çekimini bitiremeden Şengal’in yolu kapatıldı, artık Şengal’e geçemiyorduk ve bu bize çok engel çıkardı."

Belgesel filmin 2021 yılının başında gösterime girdiğini festivallerden olumlu geri dönüşler aldıklarını kaydeden Safînaz Evdikê, “Filmin Barcelona’da Impact Film Festivali, London’da Global Kurdish Festivali’nde gösterime girdi. Filmin Rojava’da gösterilmesi için çok istekliydik, ama maalesef korona vakalarının artması ve yayılması nedeniyle filmin gösterimini yapamadık. Fakat pandemi koşulları sona erdiğinde tüm kentlerde gösterilecek.”

QAMİŞLO


Etiketler : Ezidi, Rojova,