Sel mağduruyla alay edildi!

03 Ağu 2021

Van ve Hakkari’de selden dolayı yüzlerce hayvan öldü ve çok sayıda ev kullanılamaz hale geldi. Selden etkilenen aileye yetkililer tarafından verilen numara, bir yurttaşın numarası çıktı 

Van’ın Başkale ilçesi ve köyleri bir haftadır selin yarattığı tahribat ile boğuşurken, önceki gün de Çaldıran’da sel meydana geldi. Van’ın Çaldıran ilçesinde meydana gelen sel nedeniyle birçok yurttaş mağdur oldu. Osmanlı ve Çubuklu mahallelerinde 100 büyük ve küçükbaş hayvan ölürken, 80 ev ile 15 araç sular altında kaldı. Bölgede oluşan tahribat ise iktidar erkinin gündeminde dahi değil. Çaldıran ilçesine bağlı Çubuklu Mahallesi’nde selden dolayı evi kullanılamaz hale gelen Seher Karakoç, gelen yetkililerin kendilerine yardım etmediğini, verilen numaranın ise başka bir yurttaşa ait olduğunu söyledi.

AKP’liler fotoğraf çekip gitti

Evlerin yanında bulunan su kanalında köprü yapılması durumunda böylesi bir durumun yaşanmayacağını söyleyen Karakoç, “Bu yapılan haksızlık, zulümdür. Köprüyü yapsınlar. Seçtiğimizde ‘yol, köprü yapacağız’ diyorlardı. Buyursunlar yapsınlar. Bakın şu evin haline yaşanacak yer mi? AKP’den geldiler. Fotoğraf çekip gittiler. Seçimde ‘bizi seçin köprü yapacağız’ diyordunuz. Buyurun yapın. Biz sizi seçiyoruz. Biz sizi devletin başına getiriyoruz. Gelip görüp gidiyorsunuz. Her sene böyle, gelip çekip çekip gidiyorlar” diye konuştu.

‘Şikayet edeceğim’

Yetkiler tarafından kendilerine bir numara verildiği fakat aradıkları numaranın bir yurttaşa ait olduğunu öğrendiklerini söyleyen Karakoç, “Bize numara verdiler. Onlar gittikten sonra bize hasar raporu çıkarsınlar diye aradık. Aradığımız kişi, ‘abla ben de normal bir vatandaşım, abla siz beni niye rahatsız ediyorsunuz? Ben sizi şikayet edeceğim’ diyor. Bizimle niye eğleniyorsunuz?” diye ifade etti.

Tanıdık nereden bulayım!

Hasar tespiti için gelip 50 bin TL  hasar kaydı alındığını belirten Karakoç, “Yetkili bana diyor ki; ‘abla sana açık konuşayım mı? Kaymakamlıkta bir akraban varsa’ yani AKP’den diyor. ‘Bu parayı sana verirler. Yoksa kusura bakma’ diyor. Ben tanıdık nereden bulayım? Benim Allah’tan başka kimim var? Yeminle bunu bana söyledi. Keşke çekseydim. Nereden bileceğim bunu bana diyeceğini” dedi. Selden dolayı evi hasar alan Karakoç, çamur içinde kaldığını aktardı.

Berîvanlar canlarını zor kurtardı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kısıklı (Dêlezi) köyünde, etkili olan yağış sonrası oluşan sel nedeniyle yayladaki yüzlerce küçükbaş hayvan sulara kapılarak öldü. Sel sırasında koyunlarını sağan Berîvanlar ise canlarını zor kurtardı. Bir yandan hayvanları diğer yandan canlarını kurtarmaya çalışan Berîvanlardan ikisi hafif yaralandı. 

Yüzlerce koyun suya kapıldı

Selin meydana geldiği saatlerde koyun sağdıklarını belirten İlhami Özdemir, yaşanılanları şöyle anlattı: “Yağış sonrası etrafımızda bulunan tüm dağların yamaçlarından sel üzerimize geldi. O kadar etkili geldi ki beraberinde koca kayaları da getiriyordu. Selin yönü, koyunları sağdığımız yere doğru döndü ve bir anda koyunların bulunduğu çiftliği vurdu. Hayvanların büyük bir bölümünü sürükledi. Kurtarabildiğimizi kurtarmaya çalıştık ama geriye kalan yüzlerce koyun suya kapılarak gitti. Hala kaç koyunun öldüğünü tespit edemedik. Tek geçim kaynağımız hayvanlarımızdı, o da gitti” dedi. 

Yüzlerce koyun öldü

Berîvanlardan Felem Özdemir ise, olay gününü “Sel üzerimize gelince öleceğiz sandık ama kurtulduk. O an dünyaya yeniden geldik gibi olduk. Öyle bir sel kalktı ki 5 dakika içerisinde dünya yıkılıyor sandık. Ne kadar kaya, taş, toprak varsa üzerimize geldi. Sadece benim 100’den fazla koyunum öldü. Selden kendimizi kurtarmaya çalıştığımızda yanımda bulunan iki bêrîvan da yaralandı. Yağıştan dolayı otlarımızın hepsi çürüdü, çoğu biçtiğimiz otları da su götürdü. O gün korktuğumuz için yayladan döndük ve sonraki gün gidemedik. Tekrar aynı anları yaşarız korkusuyla ne kadar kaybımız olduğunu öğrenmeden yayladan ayrıldık” sözleriyle anlattı. 

‘Zararımız karşılansın’

Karakolu arayarak, yardım çağrısında bulunduklarını ifade eden Özdemir, “O gün tüm devlet kurumlarını aradık. ‘Allah rızası için kurtarın’ dedik ama gelen olmadı. Biz selden kurtulduktan sonra bölgeye iş makinaları ve köylüler geldi. Zararlarımızın karşılanmasını istiyoruz” diye belirtti.  

Yaşanan sel felaketinden sonra önceki gün ilçe merkezine gelen Bêrîvanlar, tek geçim kaynakları olduğu için dün tekrar yola koyularak yaylaya çıktı.

VAN/HAKKARİ


Etiketler : başkale sel,