Seçmeli 'din' dersi için zorunluluk dayatması

13 Eyl 2021

Kısa süre önce okullarda yüzyüze eğitim başlatan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ‘seçmeli ders’ adı altında dini içerikli ders dayatması olduğu kaydediliyor

Türkiye’de pek çok okulda seçmeli lanse esilen din dersleri öğrencilerinin ve ailelerin iradesi dışında okul idaresi tarafından zorunlu kılınıyor. 

Bu okullardan biri de Nazilli’de Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. BirGün gazetesinde yer alan habere göre, Aydın Nazilli’de de çocuklara ders seçimi yaptırılmadı. Ders seçimi yapabilen öğrenciler de seçmedikleri halde idare tarafından dayatılan din derslerine girdi. 

Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin seçmemesine rağmen programda Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri yer aldı. Bu dini içerikli derslere giren ücretli öğretmenlerin, 2 yıllık İlahiyat mezunu olduğu iddia edildi.

Elazığ Atatürk Anadolu Lisesi’nde de seçmeli ders adı altında öğrencilere haftada 7 saat din dersi dayatılıyor. Seçmeli ders olmasına rağmen ne öğrencilere ne de velilere herhangi bir bilgi verilmeden ‘Kuran’ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler’ dersleri okul yönetimi tarafından seçilmiş. Din dersi saati diğer ders saatlerinden fazla.

MANİSA


Etiketler : Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Din dersi,