'Savaş hükümeti kaybettiriyor'

14 Eki 2021

İktidarın Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik operasyon açıklamalarına ilişkin konuşan HDP'li Ebru Günay, “Bu iktidar tam bir savaş hükümetidir. Tek dertleri herkesi bu savaşa alet etmektir. Bu iktidar Türkiye’ye kaybettiriyor” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde düzenlediği haftalık basın toplantısında güncel siyasete dair gelişmeleri değerlendirdi. Günay’ın gündeminde HDP’nin kuruluş yıldönümü, iktidarın Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehditleri, ekonomideki gelişmeler, HDP'nin açıkladığı tutum belgesi, 'Siyasi cinayeter' iddiası ve TÜGVA’daki yolsuzluklara ilişkin açıklamalarda bulundu. Günay, HDP’nin deklarasyon kapsamında düzenleyeceği mitinglere dair de bilgi verdi. 

Partilerinin 9’uncu kuruluş yıldönümünü kutladığını kaydeden Günay, “Bundan tam 9 yıl önce bu toprakların önemli mücadele geleneklerinin bir araya gelmesiyle, halklarımıza nefes aldırmaya, Kürt sorununu demokratik zeminde çözmeye, demokratik siyaseti inşa etmeye, toplumsal barış umutlarını yeşertmeye ve kadın mücadelemize yeni bir ivme kazandırmaya kararlı bir parti olarak yola çıktık” dedi. 

'HDP’yi yok etmeyi hedefleyenler, çürüyüp yok olmaya başlamıştır'

HDP’nin kurulduğu günden bu yana ülkenin siyasetinde köklü değişimler yarattığını vurgulayan Günay, hayata geçirdikleri demokratik siyaset ile halkları nefessiz bırakan, çözümsüzlük dayatan, savaş ve ranttan beslenen saray ittifakının karşısında temel bir güç, vazgeçilmez bir alternatif haline geldiklerini vurguladı. Partilerinin durdurulmaya, siyasetlerinin tasfiye edilmeye çalışıldığını kaydeden Günay, “Hala da saldırıyorlar, hala da bizi yolumuzdan çevirmeye, Türkiye’yi kendi politikalarına mahkûm etmeye çalışıyorlar. HDP’yi yok etmeyi hedefleyenler, bugün bütün suçlarıyla beraber açığa çıkmış ve çürüyüp yok olmaya başlamıştır” diye belirtti. 

'Direnişin simgesidir HDP'

HDP olarak 9 yıl içerisinde çok büyük saldırı dalgasıyla mücadele ettiklerini kaydeden Günay, şöyle devam etti: “Kadın düşmanı politikaların yükseldiği, kadın kazanımlarının gasp edildiği bir dönemde, siyasetin rengini kadın rengine dönüştüren HDP, güçlü bir kadın partisidir. Kadınların hak ve özgürlükleri mücadelesinde hiçbir tehdit ve baskıya boyun eğmeyecektir. HDP, kadın mücadelesinin yüzlerce yıllık mirasını sahiplenen, ‘Bu topraklarda kadınlar vardır ve kadınlar özgürleşecektir’ diyen tüm kadınların da bir araya geldiği, en çok da biz kadınların var ettiği bir partidir. Partimiz sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de en fazla kadın temsiliyeti olan, kadınların özgün, özerk örgütlenmesini esas alan, kadının sözünün güçlü olduğu partilerin başındadır. Kadınlar için hiçbir şey yapmayan, aksine kazanımlarını gasp eden, İstanbul Sözleşmesini feshederek kadın iradesini teslim almaya çalışan bu iktidara karşı direnişin simgesidir HDP.

Tutum belgesi 

Açıkladığımız tutum belgesi ile ilgili doğrudan tartışmalar yürütmek ve ilk ağızdan aktarımını yapmak için geçen hafta muhalefet partileriyle görüşmelerimiz oldu. Oldukça verimli geçen bu görüşmelerimizde temel hedefimiz karşılıklı düşünce alışverişinde bulunmaktı. Heyetimiz muhalefet partileriyle faydalı görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca biliyorsunuz biz HDP olarak açıkladığımız çözüm deklarasyonunda açık bir şekilde tüm ülkede üçüncü seçeneği örgütleyeceğimizi Türkiye kamuoyuyla paylaştık. Şimdi diyoruz ki artık pratik adım atma zamanı.

'Amacımız tüm demokrasi ve devrimci güçler ile bir araya gelmektir'

Bu kapsamda önümüzdeki hafta da mücadele birliği içinde bulunduğumuz, birlikte yol yürüyeceğimize inandığımız ve bugüne kadar doğal ittifaklarımız olarak gördüğümüz siyasi parti ve toplumsal mücadele güçlerini ziyaret edeceğiz ve ortak mücadele hattını nasıl pratikleştireceğimizi değerlendireceğiz. Ayrıca Kürdistani partiler ile bu kapsamda temaslarımız olacak. Özünde bir ittifak partisi olduğumuz gerçeğinden hareketle demokrasi ittifakı kapsamında bütün toplumsal mücadele alanlarıyla buluşmayı hedefliyoruz. Amacımız tüm demokrasi ve devrimci güçler ile bir araya gelmektir. 

Savaş tehdidi

Açık şekilde savaş suçları işlenerek girilen Suriye siyasetinden dersler çıkarmak yerine, bu hafta önce Erdoğan, sonra Çavuşoğlu yeniden Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehdidinde bulundu. Diplomasi deyince akıllarına ilk savaş geliyor. Putin İdlib meselesinde ültimatom veriyor onlar Kuzey Doğu Suriye’ye karşı savaş tehdidinde bulunuyor. Biden’le görüşecekler Kuzey Doğu Suriye’ye karşı savaş tehdidinde bulunuyorlar. Bu iktidar tam bir savaş hükümetidir. Tek dertleri herkesi bu savaşa alet etmektir. Bu iktidar Türkiye’ye kaybettiriyor. Her kaybın bedelini demokratik kamuoyuna ödeterek, yanlışlarına ortak etme derdindedir. Bu iktidar, uluslararası siyasette attığı her adımın, kurduğu her cümlenin yanlışlığına sarılarak, pazarlık gücünün tesisini savaş ile elde etmeye çalışan tekçi bir rejimdir.

'Halkımız gündem çarpıtmalarına asla kanmamalı'

Halkımız bu manipülasyonlara, gündem çarpıtmalarına asla kanmamalıdır. Gerçek ve yakıcı olan gündemlerin üzerinin örtülmesine izin vermemelidir. Savaş asla bir çözüm değildir, tüm kaynakları savaşa harcamak bir devlet politikası olamaz, olmamalıdır. İktidar yeni bir macera ile, iç kamuoyundan gelecek tepkileri bastırmak ve halkı zapturapt altına almak için güvenlikçi politikaları dayatıyor. Bu adımlar, bu savaş tamtamları en çok siyaseti boğmak, muhalefete kumpas kurmak içindir. Eleştirdiğimiz, hak aradığımız, emek mücadelesi verdiğimiz tüm hakikatlerin üzerini örtme amaçlı adımlardır. Savaş deyip daha sonra vatan ve beka adı altında sembolik ve söylem şiddeti uygulayarak siyaseti aynı hizaya çekmek bu ülkeye sürekli kaybettirdi, yıllarca geriye götürdü. Cesaret ile bu sorunların ve yanlışların üzerine gitmek siyasetin gerçek görevidir. Bu bağlamda sağduyu ve eleştiriye duyarlı bir refleks beklentimiz bakidir. Çözüm tam da iktidarın bu savaş aklına ve arzusuna karşı direnmektir, barış siyasetini örmektir.

'Siyasi Cinayetler' iddiası 

İktidara da hatırlatmak istiyorum, siz gidicisiniz, sizi hiçbir savaş, hiçbir macera kurtaramaz. İşlediğiniz suçları daha fazla ağırlaştırmayın, bu ülkeyi daha fazla ateşe atmayın, evlatlarımızın yaşamını yitirmesine daha fazla sebep olmayın. Son günlerce siyasi cinayetler meselesi yeniden tartışılıyor. Biz bu tür söylentileri ve uyarıları ciddiye alıyor ve vahim görüyoruz. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında bu ülkede ne tür çılgınlıklara kalkışıldığını ne büyük suçlar işlendiğini gördük. Bunun önüne geçmenin yolu da savaş siyasetine karşı çıkmaktan geçiyor, ortak mücadeleden geçiyor.

Merkez Bankası'na müdahale

Erdoğan Merkez Bankasında son akıl dışı faiz kararına muhalefet ettiği söylenen üç kişiyi daha bir gece yarısı kararnamesiyle görevden aldı. Dolar 9.15'in üzerine çıktı. Merkez Bankası’nı da Ziraat Bankası gibi, Vakıfbank gibi hatta Varlık Fonu gibi yönet bu halkın da çilesine son ver diyoruz. Yönetim Kurullarına eşi dostu yandaşı ata Kendini değiştirilemez başkan olarak ilan et, gece yarısı mesaisine gerek kalmasın! Her gece acaba dış borç Kaç milyar dolar daha artacak diye kimse telaşlanmasın! Hep beraber bunun sonuçlarını ve ülkeyi getireceği durumu görelim.

Ekonomik kriz

Asgari ücretle çalışan milyonlarca emekçinin geliri açlık sınırının altında, gıda fiyatlarına yapılan zamlar yüzde 80’in üzerinde, kira fiyatları tırmanışta, enflasyon yüzde 45’in üzerinde. Ekonomistim ben diyen Erdoğan, gerçek dünya ile bağını koparmış, Türkiye’den bihaber, sorulan her soruya ‘kem küm’ ile cevap verme gayretindedir. Büyüyoruz, uçuyoruz diyen iktidar cenahına yalanlarla sarmaladıkları ve artık gerçek sandıkları dalavere rüyasından uyanmalarını salık veriyoruz. Büyüyen ekonomi değil, sanayi değil, tarım değil, üretim değil, gelir değil. Büyüyen işsizlik, yoksulluk, borçlar, enflasyon, zamlar ve büyüyen iş bilmezliğinizden kaynaklı döviz kurlarıdır. 

Yapılacak mitingler

Günay, açıklamaları ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. HDP’nin deklarasyon kapsamında düzenleyeceği mitinglere dair Günay, şu bilgileri paylaştı: “18 Ekim’de Ağrı’da miting gerçekleştireceğiz. 24 Ekim’de de Antalya’da miting gerçekleştireceğiz. Yarın ‘HDP’liyiz her yerdeyiz’ kampanyası kapsamında il ve ilçe örgütlerimiz her yerde kuruluş yıldönümümüzü kutlayacak. Bütçe bulaşmalarımız devam edecek.” 

Türkiye’nin gündemin olan TÜGVA’daki yolsuzluklara dair de Günay, “Her gün iktidarın yeni bir kirliliği ile çürümüşlüğü ile yüz yüze geliyoruz. Bu durum iktidarın çürümesinin bir sonucudur. İktidarın her yerde torpille iş yaptığı, liyakati önemsemediği, ülke değerlerini yandaşlara peşkeş çektiğinin halini görüyoruz” dedi.

ANKARA


Etiketler : Ebru Günay, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay,