Sancar Mardin'den seslendi: İktidarın önümüze koyduğu bütçe savaşın bütçesi, barışın bütçesini yapalım

17 Eki 2021

Mardin'deki "Bütçe Buluşmaları"nda konuşan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar: Sorunların çözümü demokratik siyasetten geçiyor. Barış da ancak demokratik siyaset zeminde inşa edilip kalıcı hale getirilebilir. Eşit ortak yaşam demokratik gelecek ve onurlu barış yürüyüşü devam ediyor

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) "Bütçe Buluşmaları" kapsamında Mardin'de düzenlediği toplantıya Eşbaşkanı Mithat Sancar, HDP Sözcüsü Ebru Günay, parti Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan ve milletvekilleri Necdet İpekyüz, Pero Dündar, ve Rıdvan Turan, ekonomist Mustafa Sönmez, Eğitim Sen Eşbaşkanı Necla Kurul, Barış akademisyeni Sevilay Çelenk, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. 

Toplantı salonuna 5 dilde "Bütçe Buluşmaları Barışın Bütçesi" yazılı pankart asıldı. 

Buluşmanın açış konuşmasını yapan Mithat Sancar, "Bizler halkın bütçesi için yola çıktık, halkın hizmetinde olmak için varız, halkların ortak iradesini ülkenin her alanında en güçlü temsilde etmek için varız" dedi. 

Hedeflerinin  halkın bütçesini çıkarmak olduğunu kaydeden Sancar, "Bunu masa başında değil meydanlarda, tarlalarda, sokaklarda buluşmalar gerçekleştirerek ancak yapabileceğimiz biliyoruz. O nedenle sizinleyiz" dedi.  

Mardin'e uzun zamandır gelemiyor olmanın mahcubiyetini ve hüznünü yaşadığını kaydeden Sancar şöyle devam etti: "Şartlar öyle gerçekleşti yoksa Mardin’i ve sizleri özledim. Barışı özlediğimiz gibi. Burada bulunmak bana her zaman büyük moral ve güç veriyor. Umutlarım artıyor, yolumuzun daha da kuvvetleneceğini dair inancım artıyor. Sizlere, Mardin’e bu topraklarda bana bu kadar çok şey veren bu toprakların insanlarına hepinize bütün kültürlere emeği geçen her kesime minnetlerimi sunmak isterim. Mardin sadece doğup büyüdüğüm değil beni eğiten, değerlerimi oluşturan şehirdir. Her zaman bağlılığım ve minnet devam edecektir."  

'Ülkenin kaynakları saraya, yandaşa tahsis edildi'

 

Barışın bütçesini konuştuklarını ifade eden Sancar, şöyle konuştu: 

"İktidarın önümüze koyduğu bütçe savaşın bütçesi. Savaşa ayrılan kaynaklara baktığımızda ülkenin bu kaynaklarla daha güzel günler yaşayabileceğini ve müreffeh bir düzen kurabileceğini görebilirsiniz. 2021 yılı için güvenlik harcamalarına ayrılan pay 240 milyar liradır, bu miktar 6 yıl önce bu miktar 50 milyar liraydı. Neden? Çünkü o zaman barış arayışı vardı, çözüm süreci vardı. Silahlar susmuştu, halkın kaynaklarının halka aktarılması için yollar da açıktı. Maalesef o yılları mevcut iktidar tıkadı, ve savaş politikalarına döndü. Savaş politikaları ile ülkenin kaynaklarını saraya, yandaşa tahsis edecek düzeni inşa etti. Bunun acısını Türkiye hakları da en fazla zararı da bu bölge yaşıyor. O nedenle savaş yerine barışı konuşalım. Savaşın bütçesini değil barışın bütçesini yapalım. Bu vazgeçmememiz gereken hedefimiz olmalıdır.

Karanlığın en koyu zamanlarında bile barışı, barış ışığını aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklara büyük dönüşüm ancak barış ile gelir. Barış ihsan edilmez, barış mücadele ile kazanılır. Toplumsal güçlerle birlikte inşa edilir. Bizim iktidarlardan barış lütfetmelerini bekleyecek duruşumuz yok. Barışı toplumdan, tabandan kurmak hep birlikte inşa etmektir. Toplumun bütün kesimleri ile müzakere etmeyi, diyalog yollarını açmak istiyoruz. Demokratik siyasetin alanın genişlemesini istiyoruz. Bize yönelik kuşatmayı kırmak için değil ülkenin geleceği için istiyoruz. Çünkü sorunların çözümü demokratik siyasetten geçiyor. Barış da ancak demokratik siyaset zeminde inşa edilip kalıcı hale getirilebilir."

 

Eşit ortak yaşam için

Eşit ortak yaşamda kararlı olduklarını ifade eden Sancar şunları ekledi: "Barış talebinin bu toplum kesimlerinin ortak talebi haline getirmeye kararlıyız. Çağrılarımızın yankı bulduğundan eminiz. Hakların birbirleriyle boğazlaşmaya istekli olmadığını geçmiş yıllarda kin ve nefret politikalarına rağmen bir arada yaşama taleplerinden de anlayabiliriz. En yoğun propaganda araçlarıyla düşmanlaşma politikaları izleniyor, nefret dili yayılıyor. Halkların birbirleriyle düşmanlaşması için her şey yapılıyor ama barışı ve ortak yaşamı savunanlar vazgeçmiyor, eşit ortak yaşam demokratik gelecek ve onurlu barış yürüyüşü devam ediyor, sizler inandığınız için devam ediyor."

MARDİN 

 


Etiketler : Mithat Sancar,