Sanatçılardan Filistin'e sanatla destek

26 May 2021

İsrail'in Filistin'e saldırılarının ardından birçok sanatçı Filistin halkına sanatlarıyla destek verdi

İsrail'in Filistin'e 10 Mayıs'tan bu yana saldırılarında 66'sı çocuk olmak üzere en az 248 Filistinli yaşamını yitirdi. 91 binden fazla Filistinli ise yerinden edilirken, en az bin 948 kişi de yaralandı. 

Saldırıların yarattığı tahribatların yıllar içinde giderilebileceği belirtilirken, sosyal medyada sanatçılar şiddetten etkilenen Filistin halkı için destek toplamaya başladı. Bianet‘in middleeasteye.com‘dan aktardığı habere göre, “Redforpalestine” hashtag’i, Filistinlilerle dayanışma göstermek ve olaylar hakkında konuşmalar başlatmak amacıyla on binlerce kez kullanıldı.

Dijital sanat, Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü duruma ışık tutmaktan, kaybedilen hayatları anmaya, direnme kararlılığına dair mesajlar göndermeye kadar bir dizi işleve hizmet ediyor.

İnternette paylaşılan bir resimde, geleneksel Filistin işlemeli kıyafetleri giymiş bir kadın, hasarlı bir binadan yükselirken görülüyor. Çizim internette binlerce kez paylaşılan görseller arasında.

11 bin’den fazla kez paylaşılan başka bir görselde, bir sanatçı, Japon balıklarını Gazze’deki evlerinin enkazından kurtardıktan sonra sevinçlerini ifade eden viral bir videoda yer alan iki küçük çocuğu, Nana ve Ahmed’i tasvir ediyor.

Travma etkisi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölge sakinlerinin, özellikle çocukların psikolojileri üzerinde yıkıcı bir etki yarattı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, Gazze’deki gençlerin kabaca yüzde 38’i intiharı düşündü ve 24 sağlık tesisinin saldırıya uğradığı son saldırıdan önce bile akıl sağlığı hizmetleri kıt ve yetersizdi.

Dijital sanat için bir başka ilham kaynağı da, bir bombalama saldırısında İsrail ordusundaki evini tahrip ettiği için hayal kırıklığını giderdiği viral bir Middle East Eye videosunda görülen 10 yaşındaki Nadine Abdullatif oldu.

Nadine, videoda, “Ben sadece on yaşındayım. Artık bununla başa çıkamıyorum, sadece halkıma yardım etmek için doktor falan olmak istiyorum ama yapamıyorum. Ben sadece bir çocuğum” diyor.

Video dünya çapında manşetlere taşındı ve düzinelerce ünlü isim tarafından da paylaşıldı.

Ölenleri anmak için…

Sanatçılar ayrıca İsrail’in Gazze’deki bombalama kampanyası sırasında hayatını kaybedenlere de saygılarını sundular.

Uluslararası Af Örgütü’nden Saleh Higazi yaptığı açıklamada, “İsrail’in Gazze’de konutları ve aile evlerini hedef alan hava saldırıları başlatmasıyla ortaya çıkan korkunç bir tablo var – bazı durumlarda tüm aileler, yaşadıkları binalar çöktüğünde enkazın altına gömüldü” dedi.


Etiketler : Sanatçılardan Filistin'e destek,