Saldırılarla 'geri dönmeyin' mesajı veriliyor

14 Eyl 2021

Ermeni mezarlığının iş makinaları tarafından yerle bir edilmesi ve mezarlıkta bulunan kemiklerin ortaya saçılmasına ilişkin konuşan Ayrin Uzuncan, 'Bunlar soykırım politikasının devamıdır' dedi

24 Nisan 1915 Ermeni soykırımının üzerinden yüz yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen soykırım politikaları Türkiye'de azınlık halklara yaşatılmaya belirli uygulamalarıyla devam ediyor. Yaşanan son saldırı ise geçtiğimiz ay Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Lezk adıyla bilinen Kalecik Mahallesi’ndeki Ermeni mezarlığının, arsa sahibi olduğu iddia edilen bir kişi tarafından iş makineleriyle yerle bir edilmesiyle yaşandı. Soykırım döneminde göç etmek zorunda kalan Ermenilerin mezar taşlarının üzerine toprak dökülüp, mezarlıkta bulunan kemikler ortalığa saçılarak yerle bir edildi.

'Suçlar cezasız kalmasın'

Yaşanan olayların ardından Jinnews'e konuşan Ayrin Uzuncan, bölge kentlerinde yaşanan zorunlu göç nedeniyle yaşadıkları topraklara geri dönmek isteyen birçok Ermeni’ye bu saldırı ile “geri dönmeyin” mesajı verildiğini vurguladı. Uzuncan, “Sonuçta biz burada varız, istendiği kadar ölüler veya yaşayanlar toplumsal hafızadan silinmeye çalışılsın, azınlıklar olarak biz varız, var olmaya devam ediyoruz, yaşanan tüm suçların cezasız kalmamasını istiyoruz” diye seslendi.

Tehdit niteliği taşıyor

Uzuncan, mezarlığa yapılan saldırıyı bir ırktan, dinden, etnisiteden bağımsız olarak yaşamını yitirenlere yönelik bir saygısızlık olarak gördüğünü söyledi. Uzuncan, mezarlığın yerle bir edilmesinin yanı sıra kiliselere ırkçı yazılamalar yapılmasının da bir tehdit niteliği taşıdığını kaydetti. 

Kendimi güvende hissetmiyorum

İktidarın Ermenileri sık sık hedef gösterdiğini ifade eden Uzuncan, “Kendimi güvende hissetmiyorum çünkü bu yapılanlar cezasız kalıyor hatta iktidar tarafından da sürekli desteklenen söylemleri oluyor. İktidar sürekli ‘Af edersiniz Ermeni’, ‘Af edersiniz Ermeni tohumu’ diyor ve ben Türkiye'de yaşayan Ermeni bir vatandaş olarak kendimi tehdit altında hissediyorum. Öldüğüm noktada bile bana huzur gelmeyecek gibi hissediyorum” ifadelerini kullandı. 

Soykırım politikasının devamı

Uzuncan, Van'daki mezarlığın yerle bir edilmesi ve kemiklerin tahrip edilmesi, kiliselerin müzeye dönüştürülmesi, bu kültürel mirastan ve ibadethanelerden gelir elde edilmesinin soykırım politikalarının devamı olduğuna sözlerine ekledi. 

 

Var olmaya devam edeceğiz

 

“Varız ve var olmaya devam edeceğiz” diyen Ayrin son olarak talep ve çağrılarını şöyle sıraladı: “Sonuçta biz burada varız, istendiği kadar ölüler veya yaşayanlar toplumsal hafızadan silinmeye çalışılsın, azınlıklar olarak biz varız, var olmaya devam ediyoruz, yaşanan tüm suçların cezasız kalmamasını istiyoruz, çünkü biz bu ülkenin vatandaşıyız, istendiği kadar yok edilmeye çalışılsın, her insan gibi belirli yaşam taleplerimiz var ve bunlara sahip çıkmalıyız, en azından suçluların cezasız kalmamasını talep ediyorum.” 

Marta Sömek  / JinNews

 


Etiketler : tuşba ermeni mezarlığı, ermeni mezarları,